Archiwum kategorii: Pasje

Humorystyczny charakter pieśni i przyśpiewek regionalnych

Jestem jednym z członków Zespołu Kurpiowskiego ,, Dzieci Puszczy Białej”, o którym wspominałam w październikowym wydaniu naszej szkolnej gazetki. Od siedmiu lat wraz z moimi rówieśnikami prezentujemy tańce oraz pieśni kurpiowskie. Sprawia mi to ogromną radość, ponieważ kultywowanie naszych lokalnych tradycji jest, moim zdaniem, bardzo ważne. Dzisiaj chciałabym się z wami podzielić kilkoma przykładami  przyśpiewek kurpiowskich, które są wykonywane przez zespół na wielu występach, konkursach i przedstawieniach w naszym regionie. Utwory te były śpiewane przez starsze pokolenia. Często mają one charakter humorystyczny, miłosny, a nawet nieco frywolny. To właśnie dzięki nim na naszych twarzach pojawia się uśmiech podczas występów naszego regionalnego zespołu.

Czytaj dalej

Jesień pachnąca chlebem…

Lato minęło i przybyła do nas jesień. Pochmurne niebo i spadające liście chyba nikogo nie dziwią, ale to, co zaczynamy jeść w okresie pluchy, jest równie niezauważone. Białe bułeczki, słodkie drożdżówki, rurki z bitą śmietaną… Nie da się ukryć, że to wszystko jest pyszne, ale też nie za bardzo zdrowe. „Ja tam jem brązowe” – zaraz ktoś odpowie. Owszem, jest ono BRĄZOWE, ale czy kiedyś ten ktoś spojrzał na etykietkę? Witaminki E wszelkiego rodzaju, spulchniacze oraz barwniki(!)- to właśnie od nich bochenki są ciemniejsze.

Czytaj dalej

Domowe sposoby na jesienną walkę z przeziębieniem!

Jesienią częściej łapiemy choroby i infekcję. Nie powinniśmy lekceważyć żadnego dyskomfortu. Należy jak  najszybciej wyleczyć nawet najdrobniejszą dolegliwość. Kaszlemy, kichamy, z nosa nam leci. Zaczyna się sezon na jesienne przeziębienia. To jedna z najczęstszych dolegliwości, która, choć do groźnych nie należy, może jednak nieźle uprzykrzyć życie. Zwłaszcza że zbagatelizowana, może stać się przyczyną poważniejszych chorób.

Czytaj dalej

Ania, nie Anna

Rude warkocze i twarz pokryta piegami. Ognisty temperament i bujna wyobraźnia. Kapelusz z polnymi kwiatami. Sukienka z bufiastymi rękawami. Potok słów. Milion myśli na sekundę. Marchewka. Kordelia. Ania Shirley.

Processed with VSCO with t1 preset

Wielu kojarzy się jedynie z lekturą szkolną, a więc można pomyśleć, że z czymś przestarzałym i nie do końca przyjemnym. Ale prawda jest taka, że historia tej niezwykłej dziewczyny znów stała się modna i na nowo porywa serca milionów dziewcząt, nawet tych, które już dawno wyrosły z warkoczyków i lalek. Ja sama mam z Anią ciekawą przygodę. Nie dałam jej szansy w szkole podstawowej, ale kilka lat temu na półce u mojej siostry dostrzegłam cztery tomy w przepięknym wydaniu. To jedyna seria, w której nie przeczytawszy pierwszego tomu, sięgnęłam po kolejne. Już wtedy bardzo mi się spodobała, a w zeszłym roku nadrobiłam zaległości – zapoznałam się wreszcie z „Anią z Zielonego Wzgórza” i teraz mam za sobą już osiem części. W przyszłości planuje przeczytać jeszcze coś, co wyszło spod pióra Lucy Maud Montgomery, bo jej książki, od pierwszych stron rozbrzmiewają beztroskim śmiechem, radością, przyjaźnią, miłością i ciepłem. I może dlatego są tak popularne.

Czytaj dalej

Nasze kurpiowskie tradycje.

Puszcza Biała to piękny region, ciągnący się od Pułtuska po Ostrów Mazowiecką. Znajdują się tutaj malownicze wioski otoczone rozległymi lasami sosnowymi. Jedną z takich wiosek jest Pniewo – mała miejscowość, do której jestem bardzo przywiązana. Jej mieszkańcy pozostają wierni tradycji i kulturze małej ojczyzny, którą jest dla nas kurpiowszczyzna. Od najmłodszych lat uczymy się tutaj, jak pielęgnować dorobek wielu pokoleń i właśnie dlatego podejmujemy liczne działania w zakresie dziedzictwa kulturowego Puszczy Białej.

Czytaj dalej

Jak spędzić wakacje ? Propozycje dla każdego

Holandia, Australia, Japonia, Wieża Eiffela, Wielki Mur Chiński, Big Ben. Jest tyle pięknych i ciekawych zakątków na świecie, do których moglibyśmy udać się w wakacje i nie tylko! Wszystko  jest tak blisko. Można by rzec, że wystarczy wyciągnąć rękę i przenieść się w wymarzone miejsce…. Ale niestety, nie zawsze to, co wydaje się być nam o krok od spełnienia, jest do końca osiągalne. Środek transportu, miejsce chwilowego zamieszkania, kosmiczne ceny- szybko można się poddać, mam rację?

Czytaj dalej