Miesięczne archiwum: Marzec 2016

Od redakcji „Echa”

Witamy w nowym numerze “Echa Trójki”, który mimo skromnej liczby artykułów, moim zdaniem jest wyjątkowo ciekawy. Zapraszam was do przeczytania dwóch szczególnie ciekawych felietonów, prezentujących odważne I nietypowe spojrzenia na fragmenty otaczającej nas rzeczywistości. Pierwszy porusza temat planów firmy Mattel na wprowadzenie nowej wersji wszystkim znanej lalki Barbie, dostosowanej do obecnych wymogów poprawności ( kulturowej? Politycznej?). Natalia Prezentuje na pewno nietypowe spojrzenie na tą sprawę. Jakie? Sprawdzicie sami. Drugi artykuł dotyka delikatnego tematu cenzury w internecie I również pokazuje nietypowe I raczej niepopularne stanowisko w tej sprawie, ale przedstawione w rzeczowy I konkretny sposób. Zachęcam was również do sięgnięcia do kolejnych części naszych cyklicznych już serii: opowiadania Pana Adam Przybysza oraz kolejnej porcji kultowych I wartych polecenia filmów. Zapraszam w imieniu całej redakcji Echa.

Adam Zając

Nie dla nowej Barbie!

Barbie to nie model, to imię. Ma ona chłopaka, przyjaciółki, trzy siostry, przeżyła kilka zabawnych historii oraz nie lubi wody sodowej. To wszystko tworzy z niej odrębną, wyjątkową postać. Myślę, że firma Mattel mogła wprowadzić na rynek nowe lalki, ale nie pod osłoną Barbie, ponieważ ta jest wyjątkowa i taka zostać powinna.
Czytaj dalej

Czy cenzura w Internecie jest potrzebna?

Cenzura w Internecie to prowadzona przez rządy niektórych krajów, dostawców Internetu (ISP) lub menadżerów firm, działalność, mająca na celu zablokowanie dostępu do pewnych treści zawartych w Internecie. Przeciętny Kowalski korzystający z Internetu często nie zwraca uwagi na cenzurę polskiego Internetu. Zauważmy jak bardzo monopol informacyjny w  mass-mediach tj. Internet jest szkodliwy społecznie i działa na ludzką niekorzyść. Głupie filmiki, szybkie newsy, bezmyślne wypowiedzi czy „mowa nienawiści” to tylko niektóre przykłady Internetowego wysypiska śmieci. Czy w Polsce taki kontent jest cenzurowy? Odpowiedź brzmi: nie. Dlaczego? Ponieważ w „wolnym” Internecie o wiele łatwiej wywołać burzę  lub manipulować społeczeństwem. Warto jednak pamiętać, że  na szczęście w niektórych przypadkach (np. pornografia dziecięca, zachęcanie do zabójstwa czy propagowanie totalitaryzmu) zależnie od przepisów prawa, istnieje blokada, która jest zrozumiała dla społeczeństwa.

Bez tytułu
Czytaj dalej

Lista filmów wszechczasów „Echa Trójki” część 3

Przed wami kolejna część wybitnych filmów reprezentujących różne gatunki ,  będących świadectwem talentów reżyserskich i wyjątkowej wrażliwości ich twórców. Wszystkie mają swoje miejsce w historii światowej kinematografii. Przypominam , że możecie wykorzystywać kontekst filmowy na maturze ustnej i pisemnej z języka polskiego jako przykład tekstu kultury.
1.”Zakochany bez pamięci”  (2004), reż.  Michel Gondry
2. „Lektor” (2008), reż.  Stephen Daldry
3. „Życie Pi” (2012), reż.  Ang Lee
4.”Nostalgia anioła”( 2009 ), reż. Peter Jackson
5.”American Beauty” (1999), reż. Sam Mendes
6.”Labirynt Fauna” (2006), reż. G.Toro
7. “Biała wstążka” (2009), reż. M. Haneke
8. „Fargo” (1996), reż. J. Coen
9.” Fortepian”(1993), reż. J. Campion
10.”Thelmai Louise” (1991), reż. R. Scott

 Agata Zawadzka
Natalia Rosa

Globalne ocieplenie, cyrki i wyższość ludzka.

Witajcie!
Zbyszek ciągle uczy się o naszym świecie. Razem z Piotrkiem byli już na poczcie, w domu chłopaka i porównywali różnice kulturowe pomiędzy ich gatunkami… Zawsze ciekawy wszystkiego Zbyszek był jak dotąd raczej zadowolony, jednak tym razem coś go rozzłościło, a co? przekonajcie się sami w kolejnej części, noszącej tytuł „Globalne ocieplenie, cyrki i wyższość ludzka”

Adam Przybysz

Zorg zaglądał chłopakowi przez ramię, kiedy Piotrek przeglądał swoją książkę do angielskiego. Wielki napis na górze strony brzmiał „The Global Warming”
-co to znaczy? – zapytał cicho goblin
-to? Globalne ocieplenie – odparł niedbale młodzieniec.
-a co to jest?
Piotrek odłożył książkę i skierował się twarzą do stworzenia
-naukowcy mówią, że zwiększająca się ilość gazów cieplarnianych, czyli takich które zatrzymują ciepło, powoduje zmiany klimatu na naszej planecie, samochodu produkujące ogromne ilości spalin, fabryki wypuszczające ciężkie dymy i brak dbałości o środowisko może sprowadzić na nas zagładę…
Zbyszek przez chwilę mu się przyglądał, po czym zaczął się bardzo głośno śmiać. Upadł na podłogę i turlał się ze śmiechu
Czytaj dalej