Prawo jazdy – marzenie każdego licealisty!

Liceum to czas, w którym spora część uczniów  robi  prawo jazdy. Kurs i jazdy to coś, przez co każdy musi przebrnąć, aby dostać upragniony „plastik”. Wiem, że dużo osób ma wiele wątpliwości związanych z tym procesem. Postaram się objaśnić  wam , jak to wygląda i jak się przygotować do egzaminu.

Zacznę od rzeczy podstawowych. Po pierwsze kurs na prawo jazdy można rozpocząć 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. Do egzaminów można przystąpić na miesiąc przed osiemnastką. Jednak 3 miesiące to dość krótki okres na zdanie prawa jazdy, o czym napiszę później. Kurs składa się z 30 godzin wykładów i 30 godzin jazd.

Wykłady to ,mówiąc kolokwialnie ,masakra. Polegają one na siedzeniu, słuchaniu i oglądaniu różnych filmów, które są bardzo nudne, ale „słuchowcom” takim jak ja ,chodzenie na nie da bardzo dużo. Jazdy jako takie nie wymagają chyba dużej ilości wyjaśnień, wybieramy instruktora i umawiamy się z nim na konkretny dzień i godzinę .

Po odbyciu kursu zaczyna się etap testów. Pierwszy jest egzamin wewnętrzny przeprowadzony w szkole, do której poszliśmy. W moim przypadku był on nieodpłatany, ale nie wiem ,jak jest w innych szkołach. Umawiamy się na termin, przychodzimy i zdajemy. Jeżeli nam się uda ,wyniki wędrują do starostwa, gdzie muszą zostać wprowadzone do systemu. Kiedy to już się stanie , zapisujemy  się na egzamin teoretyczny w Ostrołęce. Można to zrobić za pośrednictwem szkoły;  dajemy nasz dowód osobisty i wypełniamy upoważnienie. Można także osobiście udać się do Ostrołęki i zapisać się na wybrany termin.

Jeżeli chodzi o egzamin teoretyczny, to niewiele jest do tłumaczenia. Na pewno należy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Najpierw jest część rozgrzewkowa, która nie jest oceniana .Dopiero po odpowiedzeniu na serię  paru prostych pytań ,przystępujemy do egzaminu właściwego. Składa się on z 2 części:  najpierw 20 pytań ogólnych z zasad ruchu drogowego itp.(pytania TAK i NIE), następnie 12 pytań specjalistycznych, właściwych dla zdawanej kategorii (pytania A B C) .Na każde pytanie jest tylko jedna dobra odpowiedź.

Od razu po zdaniu egzaminu teoretycznego można się zapisać na praktykę.  Wchodzimy do poczekalni i czekamy do chwili ,w której przez głośniki zostanie wyczytane nasze nazwisko i numer samochodu ,do którego mamy się udać. Wsiadamy na miejsce instruktora. Ten jedzie z nami i stawia samochód na łuku. Prosi o dowód osobisty, bądź paszport, każe się przedstawić . Najpierw  trzeba pokazać  wlew oleju ,wlew płynu do spryskiwaczy ,wlew płynu hamulcowego lub wlew płynu chłodniczego a także poziomu tego płynu. Druga czynność to włączenie jednych świateł, wycieraczek bądź użycie klaksonu. Kiedy wykonamy to zadanie, poprawnie wsiadamy do samochodu, przegotowujemy go do jazdy i ruszamy. Robimy łuk do przodu i do tyłu, następnie do samochodu wsiada egzaminator i jedziemy na , z której musimy ruszyć. Ostatnia ,a zarazem najdłuższa część egzaminu to jazda po mieście. Jeżeli zrobicie wszystko to poprawnie, będziecie szczęśliwymi posiadaczami „prawka”.

A już za miesiąc kilka porad dotyczących zdawania, czyli „jak się przygotować aby zdać”.

Kamil Rojek, III LOI

Dodaj komentarz