Archiwum kategorii: Opinie

Język w dobie komputerów według książki Michała Rusinka „Pypcie na języku”


Niewątpliwie wraz z rozwojem technologii słownictwo ubożeje. Media podążają za rozwojem sytuacji, dopasowując formę językową do czytelników. Wchodząc na jakikolwiek portal plotkarski, zauważamy, że teraz częstą modne jest stosowanie w nagłówkach artykułów niedokończonych zdań, zakończonych najczęściej wielokropkiem. Na przykład: „Miała już dość. Zaczęła stosować….”. Ma to celu rozbudzić wyobraźnię odbiorcy oraz zachęcić go do kliknięcia w link. Gdy już to zrobimy, zdajemy sobie sprawę, że odpowiedzi na zadane pytanie najczęściej nie ma albo jest tak banalna, że sami jesteśmy w stanie na nią odpowiedzieć. Właśnie w taki sposób portale plotkarskie zarabiają na swoje utrzymanie.

Jeszcze do niedawna podstawowymi formami komunikacji na odległość były telefon stacjonarny, telegram czy najzwyczajniejszy list. Już kilkanaście dobrych lat temu tradycyjny telegram został wyparty przez SMS-y. Powód jest prosty. Podczas gdy telegram docierał do odbiorcy w ciągu godziny, SMS w ciągu kilku sekund. Następnie pojawiły się słynne komunikatory, które dzięki łączności z Internetem umożliwiły szybką komunikację na skalę globalną. Popularnym zjawiskiem wśród młodzieży jest zanik używania mimiki, mowy ciała czy gestu na rzecz emotikonek. Często obserwuję się, że młodzi ludzie mają duże problemy w bezpośredniej komunikacji i o wiele łatwiej jest im coś napisać niż powiedzieć.

Warto też zwrócić uwagę, że z powodu rozwoju technologii rozleniwiamy się w pisaniu. Pisząc do kogoś wiadomość, nasza klawiatura sama podpowiada nam, co chcemy napisać, ale również poprawia automatycznie błędy. Problem tkwi w tym, że nasz telefon nie zawsze działa bezbłędnie. Powiedźmy w sytuacji kiedy mamy ustawiony docelowy język klawiatury, ale nagle musimy napisać coś w innym języku. Piszemy wszystkim dobrze znane słowo „thanks”, a w wysłanej wiadomości możemy ujrzeć takie wyrazy jak „tkanka” czy „trąbka”. Autokorekta również często zmienia słowa, aby bardziej pasowały do kontekstu albo po prostu myśli, że napisaliśmy coś niepoprawnie, bo swoim słowniku nie zawiera wszystkich neologizmów.

Jak już jest powszechnie wiadome – czytanie ma na nas ogromny wpływ. Nasz mózg szybko przyswaja nowe wyrazy, poszerzając tym nasze słownictwo. Gorzej gdy większość czytanych przez nas tekstów nie zawsze zachowuje odpowiedni poziom. Z początkiem każdemu roku nachodzi nas potrzeba zmiany. Z tego powodu decydujemy się na postanowienia noworoczne. Układając naszą listę często zastanawiamy się w jaki sposób możemy efektywnie przestrzegać danych zobowiązań, aby nie zrezygnować z nich po krótkim czasie. Wtedy zaglądamy do Internetu i w mig naszym oczom ukazuje się odpowiedź, choć nie jest zawsze taka jakiej oczekiwaliśmy. Są to często rzeczy bardzo oczywiste. W przypadku gdy mamy problemy z długami pewien portal podpowiada: „Nie zapożyczaj się”. Sami byśmy na to nie wpadli, prawda? Michał Rusinek często zwraca uwagę na błędy składniowe, spowodowane najprawdopodobniej pisaniem artykułów w niebywałym pośpiechu. Niestety zdania uproszczone utrwalają się w naszej pamięci, co skutkuje ubogim słownictwem.

Anna Jastrzębska, klasa ILOE

 

A może dieta wegetariańska?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się przejść na wegetarianizm, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także humanitarnych. W momencie, gdy zdasz sobie sprawę, jak wielkim przemysłem jest zabijanie zwierząt, trudno będzie spojrzeć na kotleta schabowego w przychylny sposób. Jako ludzie nie mamy prawa decydować o życiu innych żyjących istot, niezależnie od tego, jak “humanitarnie” staramy się to robić. Nie ma czegoś takiego jak humanitarne zabijanie.

1. Jak zacząć ?

Zrezygnuj najpierw z jednego rodzaju mięsa, np. kurczaka. Jak już przyzwyczaisz się do jego braku w diecie, pójdź krok dalej i odstaw np. wieprzowinę. Następnie porzuć wołowinę, jajka, mleko i tak dalej – w kolejności jaką sobie sam wybierzesz. Ważne, aby nie zastępować sobie jednego mięsa drugim. Np. jeśli w pierwszym tygodniu odstawiamy kurczaka, to nie jemy teraz wieprzowiny w jego miejsce, tylko zastępujemy tego kurczaka daniem wegetariańskim. Inaczej przyznasz, nie miałoby to większego sensu,

Ograniczamy spożycie mięsa do jednego posiłku dziennie. W kolejnym tygodniu jeden posiłek mięsny , co drugi dzień. W następnym tygodniu, posiłek mięsny dwa razy w tygodniu. W kolejnym tygodniu posiłek mięsny tylko raz w tygodniu. I napiszę tutaj, że wiele osób decyduje się pozostać właśnie w tym punkcie. Wiele osób nie chce całkowicie rezygnować z mięsa i raz w tygodniu urządzać sobie mięsną ucztę. Uważam, że jest to dużo lepsze, aniżeli nie jedzenie mięsa w ogóle, kiedy cały czas mamy na nie ochotę. Może z czasem całkiem zrezygnujemy, a może nie.

Zapamiętaj, że na początku może być tak, że poczujemy się nawet gorzej, będziemy mieć energii, będzie nam czegoś brakowało… i to jest normalne. Daj sobie czas i bądź cierpliwy. 

2. Zainspiruj się

zazwyczaj odstawiając mięso i produkty zwierzęce, brakuje nam pomysłów, co teraz ugotować? I wcale się nie dziwię, bo i dla mnie na początku było to wyzwaniem. Całe szczęście idea wegetarianizmu rośnie w siłę i staje się coraz bardziej popularna. A my, możemy z tego korzystać ile się da!Pięknie wydane, ilustrowane książki, z wegetariańskimi przepisami znajdziesz praktycznie w każdej księgarni. Blogi, na których nie brakuje pięknych zdjęć i prostych przepisów, dostępne są dla każdego kto ma dostęp do internetu . Internet (koniecznie sprawdź filmy na YouTube) jest wręcz pełen inspirujących i pysznych wege przepisów, które sprawdzą się na śniadanie, obiad jak i kolację. A, i na deser coś się znajdzie! Na początek polecam Ci:

Jadłonomia
Foodpornveganstyle
Vegancorner

Bogactwo smaków i pięknych zdjęć!

 

3.  Zaplanuj posiłki i… zakupy!

Sprawdź co jest Ci potrzebne do ich przyrządzenia. Następnie podziel kartkę na siedem części, i każdą z tych części na kolejne 3 lub 4. Każda część to jeden posiłek.

Teraz przypisz wybrane przez Ciebie przepisy do każdej z tych części. Oczywiście przepisy mogą się powtarzać i jeśli dany przepis bardzo Ci się spodobał, możesz jeść go nawet kilka dni z rzędu.

Kolejny krok to lista zakupów. Sprawdź co jest Ci potrzebne do przyrządzenia wybranych dań. Zrób listę produktów i trzymaj się jej podczas zakupów! Absolutnie nie wkraczaj na dział z mięsami! 

4. Nie rezygnuj, nawet jeśli…

Zdarzy Ci się zjeść steka czy jajecznicę. Pamiętasz zasadę nr 1? No właśnie. Stopniowo, lecz regularnie odstawiaj produkty, których chcesz się pozbyć z diety. 

5. Zapomnij o kaloriach!

Jak to zapomnieć o kaloriach? Mięso jest dość kaloryczne, jeśli teraz przestanę je jeść, to z pewnością będę na minusie! Muszę zatem sprawdzić ile kalorii ma jabłko, ile kalorii ma banan, ile bananów muszę zjeść, żeby dostarczyć sobie… Przestań liczyć kalorie! Wsłuchaj się w siebie. Zjedz tyle, aby nie być głodnym.

Zaufaj swojemu organizmowi, on naprawdę nie potrzebuje tak wiele jak Ci się wydaje. Nigdy nie jedz ponad miarę! Jedz tyle, ile potrzebujesz, aby nie odczuwać głodu. 

6. Uważaj na wegetariańskie potrawy

Nie wszystko co wege, to i zdrowe. Niestety wraz z modą na wegetarianizm powstało bardzo dużo produktów, które oczywiście nie zawierają mięsa czy mleka, ale zawierają za to inne zupełnie niepotrzebne składniki. Napiszę wprost, wiele produktów wege to śmieciowe jedzeniowe, niemające nic wspólnego ze zdrową, wartościową żywnością. Zawierają bardzo często ogromne ilości cukru i rafinowanych olejów.

Dlatego czytaj składy, a najlepiej nie kupuj gotowych dań, tylko przyrządzaj je sam. I taniej, i zdrowiej, i pewniej. 

7. Suplementuj

Niektórzy twierdzą, że witamina B12 znajduje się w niektórych roślinach. Według moich poszukiwań i dociekań (a uwierzcie było ich bardzo dużo), nie znajduje się. Dlatego odstawiając produkty zwierzęce musisz zażywać witaminę B12. To niezwykle ważny element całej układanki, wpływający na każdą komórkę naszego ciała. Dlatego jest tak istotna.

Obecnie zażywam B12, witaminę D3 oraz K2, które polecam nie tylko tym przechodzącym na wegetarianizm czy weganizm.

ZAPAMIĘTAJ: jedz wtedy, kiedy czujesz się głodny. Nie bierz do siebie haseł w stylu: trzeba jeść 5 posiłków dziennie. Mnie czasem zdarzy się zjeść dwa i czuję się w porządku. A innym razem zjem mniejszych sześć. SŁUCHAJ SIEBIE.

Aleksandra Uścian – Szaciłowska, Aleksandra Piątek, klasa II LOT

 

POZNAJ NAJSZCZĘŚLIWSZE MIEJSCA NA ŚWIECIE!

„Szczęśliwe kraje to te, w których panuje zdrowa równowaga między dobrobytem (…)           i kapitałem społecznym, co oznacza wysoki poziom zaufania w społeczeństwie, niski poziom nierówności oraz zaufanie do rządu.”

Wśród trzech najszczęśliwszych państw świata, oprócz Norwegii i Islandii znalazła się Szwajcaria.

Zestawienie opiera się na uwzględnieniu takich czynników jak: realne PKB na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje rodzinne, a także  niski poziom korupcji czy przestrzeganie swobód obywatelskich. Oczywiście pojawią się jeszcze inne subiektywnie uwzględnione przeze mnie czynniki.

Czytaj dalej

Warto zobaczyć, przeczytać , posłuchać!

Witajcie! W tym, wydaniu gazetki szkolnej przedstawię wam kilka najlepszych  propozycji kulturalnych  minionego  2017 roku, które mogą was zainteresować. Zostały one wybrane przez krytyków, którzy w programie Tygodnik Kulturalny  w TVP Kultura omawiają wydarzenia mijających tygodni, które kształtują współczesną kulturę. Moim zdaniem, jest to bardzo wartościowy program, ponieważ  możemy dowiedzieć się, jakie zastrzeżenia do wybranych dzieł mają krytycy oraz na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania filmów, książek czy przestawień teatralnych.

Czytaj dalej

Romantyczna  noc  filmowa

     Kino nie zna tematu bardziej nośnego i popularnego niż miłość. Pokazano ją już na wszelkie możliwe sposoby, ale to nie ma znaczenia, bo wciąż nie mamy dość. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że filmowcy mają coraz to trudniejsze zadanie, by o miłości powiedzieć jakoś inaczej, oryginalniej, ciekawiej. Coraz trudniej nas poruszyć.  Nie wiecie, jaki film wybrać na walentynki? Postaram się wam przedstawić kilka filmów  romantycznych, które udało mi się znaleźć i mam nadzieję, że poniższa lista filmów będzie w stanie sprawić, że razem z najbliższymi osobami będziecie cieszyć się udanym seansem.

Czytaj dalej

Niepowtarzalne walentynki

Luty-jeden z miesięcy pięknej pory roku, w której krajobrazy zapierają dech w piersiach. Szron na oknie, mnóstwo białego puchu i bałwany to nieodzowny element tej pory roku. Choć w tym  czasie na dworze panuje mróz i jest bardzo zimno, jedynie w lutym pojawia się dzień przynoszący ogromną ilość ciepła w  sercu. Walentynki – każdy tego dnia pamięta o swojej drugiej  połówce. Kupujemy prezenty dla swoich ukochanych, zabieramy na randki, czy po prostu sprawimy, że czują się wyjątkowo tego dnia. Pokazujemy, że bardzo ich kochamy, okazujemy  uczucia.

Czytaj dalej