Miesięczne archiwum: Grudzień 2016

Święta już tuż tuż…

Na szkolnych  korytarzach  czuć  zapach mandarynek, a w domach pieczonych pierników. Wiecie,  co jeszcze pachnie świętami? Nasz nowy, grudniowy numer gazetki szkolnej  „Echo Trójki”. W  odczuciu tej świątecznej atmosfery  pomoże  wam między innymi Natalia Rosa z garścią inspirujących pomysłów na dekoracje. Zastanowimy się również , jak zmniejszyć  kaloryczność pysznych świątecznych potraw . Tu z pomocą przychodzi Karolina Kownacka, pokazując nam niesamowite przepisy na warzywny piernik, czy też kokorello – rafaello z kaszy jaglanej. Czy nie brzmi to smakowicie? Po więcej świątecznych słodkości zapraszam do  artykułu Aleksandry Uścian i Aleksandry Piątek, które rozbudzą wasze apetyty. Aleksandra Turek natomiast nauczy was w swoim tekście wybierania zdrowszych węglowodanów. Jeśli uważacie, w szale przedświątecznych zakupów, że idea sprawiedliwego handlu jest warta uwagi,  to zachęcam  do sięgania po produkty z certyfikatem Fairtrade.  O tej szlachetnej idei   opowie wam Małgorzata Abramczyk.
Dobrze,  mamy więc zdrowe przekąski i czujemy świąteczny klimat. Czego brakuje? Może jakiejś komedii na wieczór? Spokojnie, Pan Adam Przybysz przygotował dla nas recenzję filmu  „W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju”. Z pewnością  ucieszy on widzów,   którzy mają już dość wszystkich przesłodzonych, powtarzających się w kółko, przewidywalnych romansideł, a są gotowi na fenomenalną komedię absurdu.  Koniecznie przekonajcie się sami!
 Korzystając z okazji cała redakcja gazetki „Echo Trójki” chciałaby złożyć najserdeczniejsze życzenia dyrektorom, wszystkim nauczycielom , pracownikom szkoły oraz wam drodzy uczniowie. Życzymy wszystkiego,  co najlepsze, magicznie spędzonych chwil z rodziną, a także owocnego, szczęśliwego Nowego Roku. Niech pierwsza gwiazda na niebie przyświeca Wam nie tylko w Boże Narodzenie.

w imieniu  redakcji

Natalia Rosa, klasa IIILOE

 

Świąteczne smakołyki

Święta bożonarodzeniowe to niesamowity i bajkowy czas. W Wigilię zasiadamy wspólnie z rodziną do stołu i spędzamy ten dzień na śpiewaniu kolęd, rozmowach i oczywiście jedzeniu przeróżnych dań.
Niestety, polskie, świąteczne potrawy nie należą do tych lekkich – pełno jest w nich oleju, cukru i białej mąki. Podczas tego wyjątkowego wieczoru, możemy pochłonąć nawet do 4000 kalorii!!! Nie jest to byle jaka liczba, ponieważ przykładowy dorosły w ciągu dnia ,powinien zjadać około 2000-  2500 kalorii dziennie. Trochę ta nasza kolacja wykracza poza limit dziennego zapotrzebowania kalorycznego… Dlatego warto jest wcześniej pomyśleć o tym, co chcielibyśmy przygotować i jak można,  by „odchudzić” lub zamienić składniki, aby zmniejszyć kaloryczność wszystkich potraw na świątecznym stole.
Przychodzimy Wam z pomocą i proponujemy takie zdrowe rozwiązania:

Czytaj dalej

Wspierajmy Fair Trade !

 

Być może widziałeś gdzieś ten znak, a może nawet wiesz co oznacza? Tak? To świetnie! Nie? Spokojnie, już wszystko wyjaśniam. To jeden ze znaków certyfikacyjnych umieszczanych na opakowaniach produktów Fair Trade. Fair Trade natomiast (lub bardziej po polsku – Sprawiedliwy Handel) to ruch, w którym działają osoby dążące do zapewnienia ubogim rolnikom z krajów globalnego Południa godziwego wynagrodzenia, odpowiednich warunków pracy oraz szacunku i uczciwości w relacjach handlowych. Pracują również nad zachęceniem konsumentów do wybierania artykułów produkowanych w sposób etyczny. Dużą popularnością cieszy się on w Wielkiej Brytanii, Holandii czy krajach skandynawskich.

Czytaj dalej