Miesięczne archiwum: Listopad 2017

Co na jesienną chandrę?

Listopadowy numer naszej gazetki, poświęcony humorowi w najróżniejszej postaci, w początkowym zamyśle miał być odskocznią, od często pojawiającej się, jesiennej chandry. Jednak ostatnie, wydarzenia spowodowały, że postanowiliśmy uczynić z niego hołd, dla śp. Pana Waldemara Ochmańskiego – człowieka o niebanalnym i ogromnym poczuciu humoru.

Zdecydowaliśmy się ukazać pojęcie humoru z różnych perspektyw. Aleksandra Turek postanowiła przedstawić komizm w kinie niemym, Aleksandra Zawadzka humorystyczny charakter pieśni i przyśpiewek regionalnych, a Małgorzata Abramczyk i Karolina Kownacka wyruszyły „w plener” by dowiedzieć się co bawi nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. Zapraszamy do lektury i mamy nadzieję, iż uda nam się choć na chwilę wywołać uśmiech na Waszych twarzach.

W imieniu redakcji „Echa trójki”

Adam Przybysz

Humorystyczny charakter pieśni i przyśpiewek regionalnych

Jestem jednym z członków Zespołu Kurpiowskiego ,, Dzieci Puszczy Białej”, o którym wspominałam w październikowym wydaniu naszej szkolnej gazetki. Od siedmiu lat wraz z moimi rówieśnikami prezentujemy tańce oraz pieśni kurpiowskie. Sprawia mi to ogromną radość, ponieważ kultywowanie naszych lokalnych tradycji jest, moim zdaniem, bardzo ważne. Dzisiaj chciałabym się z wami podzielić kilkoma przykładami  przyśpiewek kurpiowskich, które są wykonywane przez zespół na wielu występach, konkursach i przedstawieniach w naszym regionie. Utwory te były śpiewane przez starsze pokolenia. Często mają one charakter humorystyczny, miłosny, a nawet nieco frywolny. To właśnie dzięki nim na naszych twarzach pojawia się uśmiech podczas występów naszego regionalnego zespołu.

Czytaj dalej

Jakie poczucie humoru mają nauczyciele i uczniowie w naszej szkole? Co ukształtowało ich wrażliwość na żart?

wnioski z analizy ankiet przeprowadzonych na wybranej grupie uczniów i nauczycieli ZS3 w Wyszkowie

      Ankietowani twierdzili, że wystarczy jeden uśmiech, aby kogoś oczarować. Prześcigali się w wymienianiu korzyści z niego płynących – poprawia kondycję organizmu, rozładowuje napięcie, stres, niweluje lęki. Podobno potrafi złagodzić najostrzejszy konflikt i otrzeć każdą łzę. I nawet jeśli niektóre z tych rzeczy brzmią idealistycznie, to my również wierzymy, że śmiech ma niesamowitą moc.  To w końcu najczęściej oznaka radości, zadowolenia, sympatii czy rozbawienia. Każdy z nas ma takie wspomnienia, w których śmieje się do rozpuku albo które same w sobie powodują uśmiech pod nosem. Będą się one jednak różnić u poszczególnych osób. To wszystko za sprawą poczucia humoru. To nasza indywidualna predyspozycja  do analizowania rzeczywistości, które w efekcie prowadzi do niewymuszonego śmiechu. Postanowiłyśmy sprawdzić, czym charakteryzuje się ta umiejętność wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Jeśli więc chcesz się dowiedzieć, co śmieszy panią dyrektor lub nauczyciela historii, co humanistę, a co umysł ścisły, zajrzyj do dalszej części tego artykułu.

Czytaj dalej

Nowe otwarcie…

Witam w imieniu całej redakcji szkolnej gazetki „Echo Trójki”  i zapraszam do lektury pierwszego w nowym roku szkolnym  2017/18 wydania  ( dostępnego na stronie internetowej ZS3 w Wyszkowie) . Z przyjemnością informuję, że grono naszych redakcyjnych współpracowników poszerzyło się o nowych uczniów klas pierwszych : Aleksandrę Zawadzką z klasy I LOI i Annę Jastrzębską z klasy I LOE. Pażdziernikowy  numer „Echa Trójki” pachnie jesienią: Karolina Kownacka proponuje przepis na domowy chleb, Aleksandra  Uścian – Szaciłowska i Aleksandra Piątek w „Jesiennych, kolorowych inspiracjach kulinarnych” przedstawiają dania z dyni , a Aleksandra Turek radzi, jak domowymi sposobami wygrać walkę z przeziębieniem. Nie zabraknie również tematów kulturalnych – Małgorzata Abramczyk  zachęci was do obejrzenia   nowej filmowej adaptacji  książki Lucy Maud Montgomery „Ania z zielonego  wzgórza”, Aleksandra Zawadzka podzieli się z wami swoją fascynacją kulturą kurpiowską. Współczesne akcenty polityczne  znajdziecie w artykule Ani Jastrzębskiej   ”Co brexit oznacza dla Polaków?”.    Zachęcamy do lektury i współpracy !

 

 w imieniu redakcji „Echa Trójki”

Agata Zawadzka