Fotografia okolicznościowa

Wyróżniamy różne rodzaje fotografii, np. artystyczna, naukowa, portretowa, okolicznościowa, użytkowa, reklamowa itd. Dziś postaram się omówić punkt, który przyda się wszystkim – bez wyjątku. Każdy z nas – rzadziej lub częściej – gości na imprezach, takich jak śluby, chrzty, rocznice, urodziny itp. Każdy chce upamiętnić te chwile, robiąc zdjęcia. Czemu te zdjęcia mają być zwykłymi zdjęciami do albumu? Inny kadr, ustawienie, rozsądne użycie lampy błyskowej lub jego brak to podstawowe czynniki, które wpływają na jakość fotografii (dla aparatów kompaktowych; w lustrzankach jeszcze wiele innych, np. przysłona, czas naświetlania, ekspozycja itd.)

Oto kilka porad dotyczących fotografii okolicznościowej:

  1. Zarówno aparaty kompaktowe jak i lustrzanki mają wbudowane dedykowane programy, sceny, np. portret, krajobraz czy makro. W sytuacji gdy nie mamy możliwości ingerowania w ustawienia aparatu, tak jak jest to w przypadku większości kompaktów, warto użyć odpowiedniego trybu. Dzięki temu wszystkie ustawienia dobierane są automatycznie – aparat sam decyduje nawet o tym, czy ma błysnąć lampa. Sposób ten ma też swoje wady – między innymi taką, że nie zawsze po wciśnięciu spustu migawki otrzymamy pożądany efekt. Zdjęcie może być prześwietlone, niedoświetlone lub – co gorsza – nieostre i poruszone.
  2. Przygotuj się przed fotografowaniem – warto wcześniej pomyśleć o tym co, jak i kiedy chcemy sfotografować. Jakie kadry będą ciekawe, które momenty będą najważniejsze i nie będzie można ich przeoczyć, co chcemy przez te zdjęcia pokazać i – być może – czy wkradnie się do naszego reportażu element fotografii artystycznej. Jeśli tak, warto zastanowić się w jakim stopniu i czy aby na pewno będzie to słuszny zabieg.
  3. Szukać, robić, dobierać. Nie pozwólmy sobie na monotonność i jednolitość, a także brak oryginalności w naszych zdjęciach. Zmiana kadru, oświetlenia, miejsca i perspektywy może zdziałać bardzo wiele. Kto powiedział, że przy na przykład wkładaniu obrączek na palce kadr musi obejmować tylko parę młodą ze zwróceniem uwagi na ręce? Czemu nie ukazać tu, przykładowo, skupienia i uwagi na twarzach gości stojących w ławkach? A może zastosować makro dla obrączek czy też ujęcie zrobić „z żaby”? Jest wiele sposobów, potrzeba tylko ruszyć wyobraźnią, nie zapominając o głównym przesłaniu, a także ukazaniu podniosłości i wagi tej chwili – ostatecznie ktoś te zdjęcia będzie oglądał.
  4. Niech w tych zdjęciach będą ukazane nie tylko tort na urodzinach, obrączki na ślubie, dziecko na chrzcie. Te elementy tak – są ważne, ale czemu poza nimi ma nie być nic nowego? W fotografii trzeba eksperymentować i szukać. Dobre zdjęcia to takie zdjęcia, które ukazują rzeczywistość rozumianą jako prawdziwe uczucia, emocje. Pokażmy więc skupienie, płacz lub uśmiech pary młodej podczas przysięgi, radość i uśmiech na twarzy jubilata, płacz rozbudzonego dziecka polewanego wodą podczas chrztu.

To tylko kilka przykładów i porad, które mogą pomóc Wam przy okazji rodzinnych uroczystości. Mam szczerą nadzieję, że Wasze zdjęcia będą teraz lepsze, a Wy sami będziecie bardziej świadomi tego, co i jak macie fotografować.

Dawid Nowakowski, klasa ITI

005

Dodaj komentarz