Geniusz „Małego Księcia”

Mały Książę Antoine de Sant-Exupery to genialna pozycja dla dzieci. Młodzi czytelnicy uwielbiają bohatera, przyjmują go takiego, jakim jest. Dla dziecka to całkiem normalne, że chłopiec rozmawia z różą, czy z lisem. Dziecko nie pyta,  słucha czytającego rodzica   i przenosi się do świata pełnego fantazji.  Jest zaciekawione, cieszy się przygodami Małego Księcia…

Inaczej jest w przypadku nastolatka, w którego ręce trafi ta książka. maly ksiaze plakatNagle zauważa, że cały czas ukryty był tam wątek prawdziwej przyjaźni i miłości. Zadaje sobie pytania, szuka na nie odpowiedzi, wyciąga wnioski. Wypisuje cytaty, żeby móc do nich często wracać, bądź kiedyś kogoś nimi zaskoczyć. Często młodzi ludzie stawiają się na miejscu Małego Księcia, bądź róży. Nagle wszystko wydaje się proste i logiczne. „Faktycznie, może byłam zbyt pyszna? On tak się dla mnie starał.”,  „Nie doceniałem jej… zostawiając ją straciłem coś bardzo cennego.” Mały Książę pokazuje, że przyjaźń jest sztuką, że wymaga pracy, cierpliwości, zrozumienia. Uczy wartości, które dla nastolatka są ważnymi wskazówkami na okres, który rozpoczyna. Okres pełen nowych wyzwań, kiedy to serce zaczyna dyktować reguły gry. Warto właśnie przy okazji Małego Księcia zatrzymać się i pozwolić  sobie na chwilę refleksji.

Ostatnią grupą, do której skierowany jest Mały Książę są dorośli. W utworze ich wady są przedstawione w sposób bardzo inteligentny. Czytający zauważa bezsens w zachowaniu dorosłych, śmieje się z nich a dopiero potem dostrzega, że dotyczy to także jego. W wielu przypadkach jest to punkt zwrotny dla czytelnika. Przypomina sobie, że kiedyś też był dzieckiem, że miał marzenia, że ta mała istotka byłaby zawiedziona, gdyby wiedziała, jak bardzo w przyszłości przytłoczy ją świat dorosłych. Pękają wtedy często swego rodzaju „łańcuchy” i uwalnia się w nim kreatywność, wolność, radość..

Ktoś mógłby powiedzieć – „To po prostu zwykła bajka dla dzieci”. Nic bardziej mylnego. Mały Książę to wspaniały utwór dla każdego.. i na każdym etapie naszego życia zauważymy w nim coś zupełnie innego. Z każdym kolejnym etapem naszego rozwoju otwiera się przed nami nowy wymiar Małego Księcia

Gorąco polecam ostatnią ekranizację „Małego Księcia”.Bardzo współczesna, zabawna, wzruszająca… po prostu piękna. Warto obejrzeć ją z całą rodziną, z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Katarzyna Szczerba, klasa IILOI

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=UsJeSwkJKP4[/embedyt]