Domowe sposoby na jesienną walkę z przeziębieniem!

Jesienią częściej łapiemy choroby i infekcję. Nie powinniśmy lekceważyć żadnego dyskomfortu. Należy jak  najszybciej wyleczyć nawet najdrobniejszą dolegliwość. Kaszlemy, kichamy, z nosa nam leci. Zaczyna się sezon na jesienne przeziębienia. To jedna z najczęstszych dolegliwości, która, choć do groźnych nie należy, może jednak nieźle uprzykrzyć życie. Zwłaszcza że zbagatelizowana, może stać się przyczyną poważniejszych chorób.

Jak zapobiegać przeziębieniom?

Domowe sposoby na przeziębienie pomogą odetkać zatkany nos, obniżyć podwyższoną temperaturę i złagodzić chrypkę lub kaszel – są to typowe objawy przeziębienia. Wśród domowych, naturalnych sposób na przeziębienie najczęściej wymienia się m.in.:

Herbatę z imbirem lub sokiem malinowym

przeziebienie-tea

Gorącą kąpiel najlepiej z dodatkiem kilku kropli olejku sosnowego bądź olejku eukaliptusowego. Aromatyczna para dodatkowo udrożni drogi oddechowe.

Wapno

Rosół, działa on podobnie jak alkohol – nie zwalcza przyczyny infekcji, ale dzięki niemu chory czuje się znacznie lepiej.

rosol_domowy

Maść rozgrzewającą:

Przygotuj: ½ szklanki oleju kokosowego, 20 kropli olejku mentolowego, 20 kropli olejku eukaliptusowego, 1 łyżka wosku pszczelego. Podgrzej olej kokosowy i wosk pszczeli w kąpieli wodnej, mieszając aż oba składniki rozpuszczą się i połączą w całość. Gdy tak się stanie, jak najszybciej dodaj do nich olejki eteryczne. Dokładnie wymieszaj, zanim maść zacznie tężeć. Przelej mieszaninę do opakowania i pozostaw do całkowitego zastygnięcia. Możesz umieścić pojemniczek w lodówce, aby przyspieszyć ten proces.

–  Gęsi smalec to sprawdzony sposób na przeziębienie.

24108_big

Grzane wino i grog

Mleko z miodem lub czosnkiem

29868235_m

– Na przeziębienie dobre są także niektóre zioła, takie jak majeranek, rumianek, tymianek, szałwia, eukaliptus, lipa, czarny bez, pietruszka, podbiał czy dziewanna. Złagodzą one kaszel i uporczywy katar. Ponadto działają przeciwgorączkowo.

Pamiętaj!

Ze względu na dużą ilość wirusów powodujących przeziębienie, nie jest możliwe stworzenie skutecznej szczepionki uodporniającej przed przeziębieniem. By zmniejszyć ryzyko zarażenia w okresach o zwiększonej zapadalności na przeziębienie, należy pamiętać o częstym myciu rąk, unikaniu zatłoczonych miejsc oraz ograniczaniu przebywania w pobliżu osób chorych. Ponadto należy dbać o zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną, które pośrednio chronią nas przez zakażeniem.

 

 Aleksandra Turek,  klasa II LZA

Dodaj komentarz