Podczas snu mózg odbiera niewiele bodźców z otoczenia, dlatego skupia się na tym, co znajduje się wewnątrz naszej głowy. To jedyne dane, które są w tym momencie dostępne. Dlatego treść snów jest głównie tworzona z zapamiętanych wydarzeń, oczekiwań, pragnień, obaw itp. Mózg korzysta z tych danych, aby kreować symulację otaczającego nas świata. Tak się tworzą sny. Mózg podczas snu podatny jest na bodźce wewnętrzne i zewnętrze.
Bodźce wewnętrzne
- Wspomnienia – to ogromna baza danych, która jest chętnie analizowana przez nasz umysł, gdy brakuje bodźców ze świata zewnętrznego; dlatego często śni nam się coś, co już kiedyś przeżyliśmy.
- Pragnienia – jeśli bardzo chcesz pojechać na koncert, to podczas dnia zupełnie bez powodu od czasu do czasu przyjdzie Ci to do głowy; tak samo stanie się we śnie, po prostu pojawi się obraz – a potem na zasadzie swobodnych skojarzeń okaże się, że jesteś na koncercie.
- Powtórzenia – jeśli przez długi czas powtarzałeś jakąś czynność, to jest duże prawdopodobieństwo, że Ci się to przyśni.
- Oczekiwania – jeśli we śnie czegoś oczekujesz, dostaniesz to; gdy zobaczysz jakąś ciemną postać i pomyślisz sobie, że to pewnie wampir – to właśnie tak będzie; to co stawiasz za pewnik, najczęściej okazuje się prawdą.
- Emocje – to co odczuwamy za dnia ma duży wpływ na nasze sny np. obejrzenie horroru przed snem; wszystkie emocje, które towarzyszą oglądaniu takiego filmu są przenoszone do snu.
- Interpretacja – we śnie jest jeszcze miejsce na interpretację: gdy widzisz żółty kamień możesz uznać, że to złoto, a nie żółty kamień, gdybyś nie wiedział jak wygląda złoto – widziałbyś żółty kamień; okazuje się, że wielkość Twojej bazy danych, z której korzysta mózg podczas śnienia, też jest istotna.
Bodźce zewnętrzne
- Otoczenie – gdy w nocy pojawi się jakiś hałas np. odgłos silnego wiatru, możesz śnić o huraganie, gdy czujesz w pomieszczeniu słodki zapach, możesz mieć sen o słodyczach.
- Pozycja ciała – gdy jest Ci niewygodnie., może to skutkować koszmarami, jeśli jakaś pozycja utrudnia Ci oddychanie, możesz mieć sny związane z tym, że się dusisz itp.
Kilka faktów na temat snów
– przeciętny sen trwa od 5 do 20 minut
– przeciętny człowiek przez całe swoje życie śni łącznie około 6 lat
– w 95% przypadków zapominamy swoje sny zaraz po wstaniu z łóżka
– podczas snu mózg „odcina” większość naszych mięśni oprócz mięśni oka
– niemowlęta śnią w łonie matki (w tych snach nie ma obrazów tylko wrażenia dotykowe i słuchowe )
Magda Szymanik , klasa II LOL