Kultura azjatycka to moja ogromna pasja już od czterech lat. Poznając tę kulturę, widzę coraz więcej różnic w stosunku do kultury polskiej, dowiaduję się coraz bardziej zadziwiających faktów. Z racji, że uwielbiam o tym opowiadać, podzielę się dzisiaj kilkoma ciekawostkami, które nawiążą do okresu przedświątecznego oraz świątecznego.
Trwa grudzień. Co nam się z nim kojarzy? Zima, niskie temperatury… Ale oczywiście każdemu najpierw przychodzą na myśl Święta Bożego Narodzenia oraz fakt, że rok niedługo dobiegnie końca. Wszyscy jesteśmy bardzo zabiegami – przecież nic się samo nie ugotuje, a prezenty same nie kupią. Polacy skupiają się głównie na Bożym Narodzeniu, dopiero potem na Nowym Roku. Jest to bardzo ważny element kultury europejskiej. Nieco inaczej jest jednak w krajach azjatyckich. To Sylwester i Nowy Rok mają większą wartość. Owszem, obchodzą też Boże Narodzenie, ale obchody te nie mają religijnego charakteru.
Święta w Japonii i Korei Południowej… Ulice bardziej kolorowe chyba nie mogą być w okresie przedświątecznym. W Japonii traktuje się święta, jako okazję do spotkania ze znajomymi lub z ukochaną osobą, ale oczywiście nie zabraknie rodzin, które świętują razem. Święta mają głównie charakter komercyjny. Ważną częścią jest też świąteczne ciasto w kolorach białym i czerwonym i to ono króluje na stole. Największą atrakcją są wszelkie wystawy świetlne, a każde centrum handlowe zmienia się w bajkową krainę pełną kolorowych światełek. Dodatkowo w sklepach jest mnóstwo uroczych i kolorowych ozdób. Warto również wspomnieć, że popularne jest „świętowanie” w KFC przy kubełku smażonego kurczaka. Nie zabraknie jednak kolędników na ulicach i ogólnej świątecznej atmosfery. W Korei jest bardzo podobnie. Jest to czas spotkania z drugą połówką i znajomymi. Dla Koreańczyków jest to jeden dzień wolny. Boże Narodzenie nie ma tam dużego znaczenia, ale wpływy zachodniej kultury sprawiają, że można poczuć tam ducha świąt, jednak często bez religijnego znaczenia.
Najważniejszy w Azji jest Nowy Rok. U nas zazwyczaj stawiamy go za Bożym Narodzeniem. W krajach azjatyckich Nowy Rok ma ogromne znaczenie.
Japońskie celebrowanie końca starego roku to spotkanie z rodziną i wspólna kolacja. Jest to czas przemyśleń i refleksji. Nowy Rok jest nowym początkiem, więc Japończycy uważają, że należy uporządkować wszystkie zaległe sprawy i zakończyć spory przed nadejściem kolejnego roku. Japończycy często udają się do świątyń, aby pomodlić się o dobry rok, oglądają pokazy fajerwerków lub cały wieczór spędzają w gronie rodziny. Świętowanie trwa 3 dni (od 1 do 3 stycznia).
W Japonii wiele rzeczy, które są związane z celebrowaniem nadejścia kolejnego roku mają swoje znaczenie:
- kagami mochi – ważny element wystroju domu, dekoracja składająca się z 2 ryżowych ciasteczek mochi oraz owocu kumkwatu; symbolizuje rodzinę i kolejne pokolenia;
- makaron sobą – w wieczór sylwestrowy nie może go zabraknąć na stole, gdyż symbolizuje długie życie;
- 108 uderzeń dzwonów – podczas uroczystości w świątyniach buddyjskich rozlega się 108 uderzeń dzwonów, które uwalniają ludzi od złych pragnień; w czasie, gdy rozlegają się dźwięki uderzeń, Japończycy modlą się o pomyślność i wszystko, czego potrzebują.
Na Nowy Rok dzieci otrzymują od rodziców prezenty – drobne sumy pieniężne, zwane otoshidama. Oprócz tego każdy, tak jak u nas, składa sobie życzenia noworoczne. Według tradycji podczas świętowania nie powinno się gotować, dlatego jedzą potrawy przygotowane wcześniej. Powinno się skupić na rodzinie, dobrych relacjach, a nie na pracy. Nie należy wszczynać kłótni, wprowadzać nerwowej atmosfery, gdyż pierwszy dzień roku, według Japończyków, zadecyduje o dalszym jego przebiegu. Oczywiście potrawy, jakie się pojawiają mają swoją symbolikę i są ułożone w odpowiednich pojemnikach.
Koreańczycy witają Nowy Rok radośnie 1 stycznia, jednak ważną rolę odgrywa w ich kulturze Księżycowy Nowy Rok (Seollal) przypadający na nieco późniejszy okres. Jest to czas, który poświęcają bliskim, podobnie jak w Japonii. Przed nim rozpoczyna się szaleństwo w sklepach. Ludzie kupują prezenty, artykuły spożywcze, aby przygotować dla rodziny jedzenie. Tradycyjne dania spożywane podczas rodzinnych obchodów to m.in. tteokguk (zupa z cienkimi plasterkami ciasta ryżowego, która ma zapewnić spożywającemu powodzenie oraz dodać rok życia) oraz jeon (rodzaj naleśnika). Podczas Seollal rodziny grają w wiele gier, które od wielu lat towarzyszą obchodom tego święta.
Oczywiście poza Japonią i Koreą Południową jest wiele innych krajów, których tradycje warto poznać. Jak widać to Nowy Rok ma największą wartość duchową dla mieszkańców Azji. Ich kultura jest tak obszerna, że trudno wszystko zmieścić w krótkiej notatce. To było tylko kilka najważniejszych i najbardziej charakterystycznych informacji na ten temat. Dużo można się dowiedzieć z materiałów filmowych oraz blogów osób, które mają bezpośredni kontakt z kulturą tych krajów. Warto poznać kanały na YouTube, takie jak kanał Krzysztofa Gonciarza i jeden z jego filmów dotyczący Bożego Narodzenia w Japonii (https://www.youtube.com/watch?v=tB3KWgnFims) czy film Pani Agnieszki z kanału Pyra w Korei (https://www.youtube.com/watch?v=0dfk5AMEBdc).
Oprócz tego warto też zapoznać się z kanałami oraz blogami:
- Japan.pl (https://www.youtube.com/channel/UCVCw9zvGKxlqGdqO2bnzT5Q),
- Weronika Truszczyńska – znajdziemy tutaj dużo filmików na temat Chin (https://www.youtube.com/user/notsofreakk),
- Blog Tokyo Pongi (http://tokyopongi.com/).
Warto poznawać tradycje innych krajów. Azja jest na tyle ciekawym kontynentem, że warto poświęcić jej chociaż odrobinę zainteresowania, ponieważ może nas bardzo zaskoczyć.
Oliwia Nieborek, klasa I LOL