Jazda konna dla niewtajemniczonych

Kiedy rozpoczynałam swoją przygodę z jazdą konną, nie spodziewałam się, że tak szybko polubię ten sport. Odświeżył trochę moje życie podczas pandemii, które przez ciągłe siedzenie w domu stało się nużące i monotonne.

Osoby nie związane z tą dziedziną sportu często błędnie wyobrażają sobie to jako łatwe i mało wymagające, bo przecież „to koń pracuje, a ty tylko na nim siedzisz”. Otóż nic bardziej mylnego! Jeżdżąc konno, bardzo ważna jest prawidłowa postawa, wyćwiczone mięśnie brzucha oraz nóg. Do tego trzeba umieć zachować równowagę i balans. Niestety nie wystarczy wejść na konia, aby móc od razu galopować po polu i skakać przez przeszkody. Niektórym nauka pełnego galopu potrafi zająć nawet rok. Oprócz tego niezwykle istotną rzeczą jest pewność siebie i umiejętność podejmowania decyzji. Dlaczego? Koń nie potrzebuje przyjaciela, za to potrzebuje przewodnika, a jeśli nie będziemy stanowczy i pewni co do naszych ruchów, to się nas najzwyczajniej nie posłucha i zrobi to, na co będzie miał ochotę. Słyszałam o przypadkach, gdzie niby zwykła i grzeczna klacz potrafiła w czasie grupowej przejażdżki do lasu zawrócić wszystkie konie do stajni. Te zwierzęta bywają uparte, a nawet złośliwe w niektórych przypadkach, ponieważ są naprawdę inteligentne i tak jak my miewają swoje humorki. Mimo to umieją rozbawić i przywołać na twarz szczery uśmiech spowodowany ich przyjacielskością.

Trzeba także wspomnieć, że jazda konna to nie tylko przyjemności. Przed jazdą musimy osiodłać i wyczyścić konia, potem dostosować strzemiona do jazdy i rozgrzać         się. W międzyczasie na pewno wypadną ze dwie przerwy, bo koń tak jak i my będzie potrzebował odpoczynku. Po zakończonej jeździe musimy rozsiodłać konia, wyczyścić sprzęt i zapewnić naszemu towarzyszowi wodę. Po powrocie do domu czeka nas to samo, czyli umycie i wyczyszczenie butów i ubrań z końskiej sierści i piachu. Do tego nie każdemu odpowiadają „zapachy” ze stajni.

Jazda konna jest niesamowitym sportem i wcale nie musi być droga, tak jak wiele osób zakłada. Strój jeździecki do dobrej, wygodnej i bezpiecznej jazdy nie jest nam tak wcale potrzebny, bo wystarczy zwykły kask, leginsy i usztywnione buty. Czasami nauka trwa długo, ale trzeba ufać procesowi, ponieważ nas czas nigdy nie zostanie zmarnowany. Uważam,        że jest to sport dla każdego i niezależnie od wieku można się przy tym dobrze bawić i spędzać aktywnie czas.

Katarzyna Stokarska

Dodaj komentarz