Jazda konna – moja pasja

Koń jest jednym z przyjaciół człowieka pochodzącym ze świata zwierząt. Od starożytności towarzyszy nam, pełniąc role bojowe jak i jako siła pociągowa w transporcie miejskim. Obecnie chętnie wykorzystujemy je do sportów jeździeckich, jazd rekreacyjnych jak i do hipoterapii, która jest skuteczną pomocą dla niepełnosprawnych dzieci.

Jazda konna jest pełna zalet, które naprawdę ciężko wymienić. Jeździectwo przede wszystkim prawidłowo wpływa na układ kostno-mięśniowy człowieka. Ze względu na to, że na koniu nie wolno się garbić, wyrabia  nam nawyk trzymania prawidłowej postawy. W trakcie jazdy na grzbiecie konia pracują prawie wszystkie mięśnie ciała. Przejażdżka na koniu dostarcza wiele przyjemnych wrażeń jak i pozytywnie wpływa na psychikę jeźdźca.

Kolejną zaletą jest bliski kontakt z koniem, który już po kilku lekcjach zaczyna być wyjątkowy, bliski. Sprawia to, że koń jest wspaniałym towarzyszem do naszych podróży. Jazda konna jest sportem uprawianym na zewnątrz, co daje nam możliwość aktywnego spędzania czasu na łonie natury i świeżym powietrzu, gdyż wiele szkółek znajduje się na obrzeżach miast, czyli z dala od spalin i innych zanieczyszczeń powietrza.

Jazda konna, tak jak każdy inny sport, kształtuje charakter, uczy dyscypliny, cierpliwości i pokory. Ponadto wymaga od jeźdźca opanowania i porozumienia ze zwierzęciem. Opieka nad koniem wyrabia systematyczność, wrażliwość i odpowiedzialność u jeźdźców każdego wieku.

 

Adrianna Ochal klasa 1 LI

Dodaj komentarz