Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego

Szkolny konkurs fotograficzny powstał z inicjatywy redakcji szkolnej gazetki „Echo Trójki”. Organizatorami konkursu byli: Agata Zawadzka, Adam Zając i Dawid Nowakowski. Jego cel to  przede wszystkim zachęcenie i zmotywowanie młodzieży do spróbowania swoich sił i umiejętności w zakresie fotografii. Jest to dziedzina sztuki bardzo „na czasie” i zarazem łatwo dostępna dla każdego z nas . Dziś aparat fotograficzny znajduje się w każdym telefonie komórkowym. Oczywiście,  jak wiadomo,  dobre zdjęcie nie zależy od sprzętu, lecz od fotografa. Najlepszych z nich chcieliśmy w ten sposób w naszej szkole wyłonić. Zadanie polegało na wykonaniu kilku zdjęć w czterech kategoriach: fotografia uliczna, portret, krajobraz i fotografia artystyczna. Zaraz po rozpoczęciu nowego roku szkolnego  2014/2015 zaczęliśmy odbierać prace konkursowe od uczniów w różnych kategoriach tematycznych. Przed komisją, która oceniała otrzymane fotografie, stanęło trudne, ale też , jak się okazało,  przyjemne zadanie. Należało wyłonić zwycięskie prace oraz ich autorów. Oceniane były: układ kompozycyjny, walory techniczne takie jak kontrast, jakość, kadrowanie, kolorystyka, czytelność i przesłanie  – „co autor miał na myśli?” Byliśmy mile zaskoczeni, widząc efekty pracy uczestników. Dwa pierwsze miejsca zdobyły: Agata Brzózka i  Weronika Kania, zaś drugie miejsce przypadło Piotrowi  Kosińskiemu. Uzasadnienia komisji  konkursowej są następujące :

Agata Brzózka, „Teraz mi nie uciekniesz” (krajobraz)  Delikatny i subtelny, a zarazem tajemniczy kadr w połączeniu z lekką poświatą daje niesamowity efekt. Właściwa kompozycja i kolorystyka; praca poprawna technicznie. Taki kadr z pewnością zasługuje na wyróżnienie.
Agata Brzózka, kl. 2TE „Teraz mi nie uciekniesz” (krajobraz)
ULICZNA - zakochani
Weronika Kania, kl. 1LOL „Zakochani” (fotografia uliczna)
Śródziemnomorski, wakacyjny klimat na jednej z wąskich uliczek małego, hiszpańskiego miasteczka. Kadr sam opowiada pewną sielską historię, której bohaterami są tytułowi zakochani. Techniczna poprawność oraz lekki, letni ton kolorystyczny to główne walory, które przykuły uwagę komisji.
Piotr Kosiński  (krajobraz) W pracy organizatorów konkursu zadziwiło ciekawe światło oraz  układ kompozycyjny zdjęcia. Widok części krajobrazu Fromborka z tej perspektywy jest naprawdę intrygujący i ciekawy. Zastosowany balans bieli nadaje fotografii tajemniczy klimat. Należy również zaznaczyć, że fotografowanie nocą wymaga dużej  wiedzy, doświadczenia i przygotowania. Jak widać , można uzyskać bardzo zadowalające efekty.
Piotr Kosiński (krajobraz)
W pracy organizatorów konkursu zadziwiło ciekawe światło oraz układ kompozycyjny zdjęcia. Widok części krajobrazu Fromborka z tej perspektywy jest naprawdę intrygujący i ciekawy. Zastosowany balans bieli nadaje fotografii tajemniczy klimat. Należy również zaznaczyć, że fotografowanie nocą wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i przygotowania. Jak widać , można uzyskać bardzo zadowalające efekty.

Fotografie wykonane przez naszych uczniów w ramach konkursu można oglądać w gablocie przy sali nr 19.

Serdecznie zachęcamy do udziału w kolejnych  tego typu konkursach. Wszystkich zainteresowanych  zgłębianiem  tajników fotografii zapraszamy do Szkolnej Grupy Foto-Video „Prime”. Warsztaty odbywają się w środy na 9 godzinie lekcyjnej (15:30) w sali 31/33. Jest to doskonała okazja do zdobycia podstawowej wiedzy, która pozwoli każdemu na robienie lepszych, bo bardziej świadomych zdjęć.

Dawid Nowakowski, klasa 2TI

Poniżej prezentujemy pozostałe prace: