Materiały do nauki nie muszą być nudne!

Witam w nowej dekadzie! Już czas świąteczny minął, sylwestrowe szaleństwa też, a przed nami jeszcze zostało raptem kilka miesięcy szkoły, patrząc optymistycznie. Kierując się dbałością o wasz rozwój fizyczny , ale też poszerzając zakres wiedzy, przygotowałem artykuł, który zapozna was z ciekawymi, a nawet genialnymi materiałami, stronami czy aplikacjami, dzięki którym nauka nowych umiejętności i przyswajanie wiedzy będzie zdecydowanie łatwiejsza.
Dla czytelności tego wpisu podzielę go na trzy części: aplikacje, strony i darmowe materiały. Jak dobrze wiemy, by skutecznie się uczyć, należy czerpać wiedzę z kilku źródeł. Pobieranie informacji z jednego bodźca, dajmy na ten przykład książkę od angielskiego – będzie niezbyt skuteczne i z czasem męczące. Taki podręcznik może nam pokazać nowe słówka, budowę gramatyczną zdań czy przykładowe zwroty, ale nie nauczy nas poprawnej wymowy, akcentu, rozumienia rozmowy, slangu czy wielu innych aspektów, które ten język posiada. Ale gdy już używamy książki od angielskiego, oglądamy seriale z napisami angielskimi, czytamy artykuły po angielsku i staramy się komunikować z jakąś osobą, dla której ten język jest językiem ojczystym, to nasze umiejętności rosną o wiele szybciej. Jestem w stanie stwierdzić, że tak będzie w prawie każdej dziedzinie, nie tylko w nauce języków, trzeba tylko naukę rozłożyć na kilka bodźców, by była łatwiejsza do przyswojenia. A teraz po tej małej dygresji wracam do przedstawienia Wam sedna mojego artykułu:
Aplikacje:
Grammarly.com – Jest to Internetowa aplikacja do sprawdzania poprawności gramatycznej naszego tekstu w języku angielskim. Narzędzie to jest o tyle przydatne, że jest w stanie pokazać nam błędy, które zrobiliśmy, czytelność zdań czy nawet po zaznaczeniu słówka aplikacja pokaże nam inne o podobnym znaczeniu! Zdecydowanie polecam Grammarly.com by upewnić się czy tekst który piszemy na pewno jest spójny gramatycznie. Poniżej wstawiam screenshot pokazujący Grammarly.com w akcji.

Codewars.com – Kolejna aplikacja Internetowa, na której rozwiązuje się zadania z dziedziny programowania. Strona ta posiada olbrzymią ilość zadań z różnego zakresu trudności – od banalnych po naprawdę trudne. A jeśli nie jesteśmy w stanie podołać zadaniu, możemy zasięgnąć o pomocną dłoń społeczności Codewars.com, gdzie ludzie pomogą nam i wytłumaczą, dlaczego to zadanie robi się w ten sposób. Poniżej wstawiam zrzut ekranu przykładowego zadania

Strony:
Udemy.com – Jest to strona internetowa posiadająca olbrzymią ilość kursów/szkoleń/filmików instruktażowych na setki tematów. Oczywiście możemy tu znaleźć owe kursy w języku polskim, angielskim, niemieckim czy innych językach. Oczywiście znajdziemy tu wspomniane wcześniej kursy płatne i darmowe. Będąc szczerym, nie musimy płacić na tej platformie za zdobywanie wiedzy. Każda informacja czy wiedza z takiego szkolenia jest na 95% dostępna za darmo gdzieś w odmętach Internetu. A na Udemy.com jesteśmy w stanie podejrzeć z jakich zagadnień składa się nauczanie i po kolei je „googlować”. Jeszcze chciałbym wspomnieć o innych stronach typu: www.interviewgig.com/udemycoupon . gdzie są udostępniane legalne kupony na przecenę 100% na konkretne kursy (większość w języku angielskim). Minusem tego rozwiązania jest to, że „może trafimy na interesujący nas temat” albo nie. Poniżej załączam zdjęcie panelu głównego strony Udemy.com

Strony językowe: www.ang.pl i www.niemiecki.ang.pl . Są to o tyle użyteczne strony Internetowe, że oprócz bazy słówek, rozpisanych czasów gramatycznych, wzorów pism czy innych konceptów, są też ćwiczenia, które wspomagają i sprawdzają naszą wiedzę. A tych ćwiczeń przypada od 8 do 10 na np. jeden czas gramatyczny. Więc jesteśmy w stanie w sprawnym tempie nauczyć się teorii, a zarazem sprawdzić naszą wiedzę przed czekającym nas sprawdzianem bądź kartkówką. Poniżej wstawiam zdjęcie strony na której widnieją ćwiczenia i materiały do nauki.

Darmowe materiały:
Youtube: Zupełnie szczerze, Youtube to nie tylko witryna ,na której możemy oglądać śmieszne koty czy inne materiały. Na tej stronie są kanały, które są w stanie nauczyć nas interesujących i przydatnych rzeczy. Podam poniżej kilka kanałów, które są prowadzone na dobrym poziomie i jesteśmy w stanie z nich wyciągnąć sporą dawkę wiedzy:
1) Uwaga! Naukowy Bełkot – Jest to kanał o tematyce naukowej, tłumaczy różne aspekty około biologiczno-chemiczno-fizyczne. Materiały są prowadzone na wysokim poziomie i przyjemnie się ogląda, nawet przy jedzeniu samotnie kolacji.
https://www.youtube.com/channel/UC_7PqixGIdE-jjoHKMPYpGA/featured

2) Matemaks – Jestem zdania, że raczej jest mało osób, które nie zna Matemaksa. Jest to kanał , który rozwiązuje na swoich materiałach zadania z matury podstawowej i rozszerzonej z matematyki. Ma również materiały, na których uczy konkretnych zagadnień, bądź mówi o pewniakach maturalnych.
https://www.youtube.com/user/matemaks/featured

3) eTrapez – zasadniczo jest to kanał o tej samej tematyce co Matemaks, jednakże posiada jeszcze materiały do nauki matematyki na poziomie studiów.
https://www.youtube.com/user/etrapez/featured

4) Blender Guru – Jest to kanał prowadzony w języku angielskim. Tytułowy „Blender guru” pokazuje możliwości programu „Blender 3D” i jednocześnie oferuje poradniki jak posługiwać się tym programem. Materiały są świetne a sam człowiek jest bardzo sympatyczny. Samo tworzenie grafiki 3D jest ciekawym doświadczeniem i świetną zabawą, zdecydowanie polecam!
https://www.youtube.com/user/AndrewPPrice/featured

5) YanSculpts – Patrząc teoretycznym okiem, „YanSculpts” prowadzi kanał w języku angielskim o podobnej tematyce co „Blender guru”, jednakże ten kanał specjalizuje się w jednym z odłamów grafiki 3D – rzeźbieniu (jak jego nazwa wskazuje) w Blender 3D. Posiada on materiały pokazujące etapy robienia rzeźb, optymalizacji czy szkolenia „krop po kroku” w rzeźbieniu.
https://www.youtube.com/channel/UCfjswDVU0XHyBN7UFG0Mi5Q

6) Dave z Ameryki – Jest to swojego rodzaju vlogger, którego tematem przewodnim są różnice w języku polskim i angielskim. Na swoich oprócz swoich przemyśleń pokazuje również, jak wymawiać słowa, krótko opowiada o używaniu niektórych słów w różnych sytuacjach czy pokazuje słowa, które istnieją w języku polskim, a nie mają odzwierciedlenia w języku angielskim – i na odwrót. Zdecydowanie wart polecenia kanał.
https://www.youtube.com/user/ShfinkaMaster/featured

7) MindYourDecisions – Jest to kanał prowadzony w języku angielskim, gdzie możemy znaleźć filmiki głównie z matematyki, ale nie takiej jaką znamy z matury bądź szkoły. Ten człowiek pokazuje trochę inne podejście do zadań matematycznych, tym samym pokazując nam inne ciekawsze rozwiązania matematycznych problemów. Zadania te z pozoru wyglądają na złożone, ale z czasem nawet my będziemy mogli pochwalić się rozwiązaniem takich złożonych problemów matematycznych, zdecydowanie polecam!
https://www.youtube.com/user/MindYourDecisions/featured

8) Samuraj Programowania – Ostatni kanał, który chciałem Wam pokazać to „Samuraj Programowania”. Jak nazwa wskazuje, jest to kanał o programowaniu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie się dowiedzieć jak skutecznie nauczyć się programowania, zrobimy też projekty stron Internetowych i nauczymy się myślenia programistycznego. Zdecydowanie polecam ten kanał dla „przyszłych programistów”. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zrobić kilka ciekawych projektów i bardziej wdrożyć się w głęboki i bezdenny świat programowania.

Bartosz Pędzich, klasa IV TI

Dodaj komentarz