Mięsopust, czyli Karnawał

Mięsopust, czyli Karnawał

Wraz z minionym Świętem Trzech Króli (6 stycznia) rozpoczął się okres karnawału. To ostatni czas na zabawy, barwne przebrania i skoczną muzykę przed zbliżającym się Wielkim Postem. Już nawet w starożytnej Grecji organizowane były Dionizje na cześć boga wina, podczas których tańczono i wyprawiano huczne bale. Oznacza to, że Karnawał jest zapisany w naszej kulturze już od wielu wieków. Do dziś wiele państw posiada swoje własne sposoby na celebrację tego święta, kultywując kreatywne tradycje i zwyczaje.

W Polsce okres karnawałowy jest ściśle związany z katolicyzmem, dlatego często jest on nazywany ,,zapustami” lub ,,mięsopustem”, nawiązując do zaczynającego się w Środę Popielcową Wielkiego Postu. Do polskich zwyczajów należy kulig, wcześniej praktykowany przez szlachtę, która jeździła w zaprzęgniętych saniach do poszczególnych dworków. Polacy obchodzą również Tłusty Czwartek, kiedy to objadają się rożnego rodzaju wyrobami cukierniczymi, w szczególności pączkami. Wtorek przed końcem Karnawału nazywamy Ostatkami. Jedną z tradycji ostatkowych są tzw. ,,maszkary zapustne” – grupy przebierańców, którzy hałasując mieli na celu przepędzenie zimy. Odwiedzali oni domy, recytowali wiersze czy śpiewali piosenki. Obecnie w Ostatki popularne jest rozkoszowanie się faworkami.

Tradycje karnawałowe rozpowszechniane są również za granicą. Jednym z najsłynniejszych obchodów tego święta szczyci się Wenecja. Oryginalne, kolorowe maski  znajdujące się na  twarzach uczestników to element rozpoznawalny dla ludzi z całego świata.

Ciekawym widowiskiem karnawałowym jest także parada w Nicei, gdzie możemy zaobserwować pojazdy obficie ozdobione wielobarwnymi kwiatami. To wydarzenie trwa nawet do 2 tygodni. Podobny spektakl odbywa się w Rio de Janeiro, gdzie na ulicach rozgrywają się konkurencje taneczne, gdzie ludzi rozpiera radość a uśmiech promienieje na ich twarzach. Ogromną ilość turystów przyciąga również Mardi-Gras w Nowym Orleanie czy coroczny festiwal w Londynie w dzielnicy Notting Hill. Karnawał w Binche w Belgii z 2008 roku został nawet wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Korzystając z przyjemności związanych z karnawałem możemy odpocząć i oddać się w pełni zabawie. Nie zapominajmy o ostrożności i bezpieczeństwie. Zaczerpnijmy inspirację, poszukując ciekawych i kreatywnych rozwiązań, aby sprawić żeby tegoroczne Zapusty były niezapomniane.

Maja Falba III LL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.