Muzyka japońska

J-pop (pełna nazwa – japoński pop)  to skrót używany przez cywilizacje zachodu do określania japońskiej muzyki popularnej. Termin „j-pop” został wymyślony w stacji radiowej J-Wavr. Jest szeroko używany w Japonii do określania piosenek z gatunków pop, rock, dance, hip-hop czy soul.

Sklepy w Japonii zwykle dzielą dostępną muzykę na cztery główne sekcje: j-pop, enka (tradycyjna forma ballad), muzyka poważna oraz muzyka światowa.

W Japonii jest bardzo dużo zespołów, w których grają nastolatki. Zdarza się również, że stają się oni największymi hitami w Japonii jak np: After School, C-ute. Zdarzają się zespoły, w których muzycy zakrywają swoje twarze różnymi maskami jak np: Beat crusaders, Man With a Mission. Niektórzy z muzyków zrezygnowali z zatrudniania wokalistów ,z którymi musieliby się dzielić zyskami. Wymyślili animowane postaci, które śpiewały ich utwory. Tak właśnie powstał zespół Vocaloid i najsławniejsza hologramowa, szesnastoletnia dziewczyna Hatsune Miku. Zespół na początku tworzył hologramy ludzi , ale było to nudne dla Japończyków, więc stworzyli dziewczynę, która wygląda jak postać z Mangi i dzięki temu zespół  został najsłynniejszym zespołem w Japonii.

Przykładowych  zespołów możecie wysłuchać na  linkach zamieszczonych poniżej:

Man With a Mission- Database

http://www.youtube.com/watch?v=XzWcameJDow

C-ute- FOREVER LOVE

http://www.youtube.com/watch?v=JquSlg7zqVE

Vocaloid- Love Words

http://www.youtube.com/watch?v=kxhCKWGfmS4

Tradycyjna ludowa muzyka japońska – Reiki

http://www.youtube.com/watch?v=OpEfxcPMYVo

Dodaj komentarz