Wiosną dni stają się coraz dłuższe i cieplejszego, a my nabieramy chęci do pozytywnych zmian w naszym życiu, które poprawią nam samopoczucie, ale również nasze zdrowie. W tym artykule chciałabym podzielić się z wami kilkoma sposobami na właśnie takie wiosenne nawyki, które będą pierwszym krokiem do poprawy naszego codziennego nastroju.
1.Czytaj,ucz się i rozwiązuj łamigłówki – badania, które przeprowadził doktor Andre Fenton potwierdziły, że mózg możemy trenować tak samo jak mięśnie. Sprawniejszy mózg pomaga nam uniknąć chorób takich jak Alzheimer, a także problemów z pamięcią.
2.Wysypiaj się (7-8 godzin dziennie) -zbyt krótki czas snu tak samo jak i jego nadmiar grożą nam poważnymi chorobami np.: cukrzycą, otyłością jak również depresją. Ważna jest również higiena naszego snu. Powinniśmy zwrócić również uwagę na pozycję, w której śpimy (wpływa ona na wysypianie się ). Naukowcy twierdzą, że powinniśmy spać na plecach, ponieważ pozycja ta jest dobra dla naszego kręgosłupa oraz zapobiega skurczom mięśni.
3.Ograniczaj korzystanie z urządzeń elektrycznych– staraj się przeznaczać minimalną ilość czasu na spędzanie przez ekranem telefonu, telewizora czy też komputera. W ten sposób możesz zaoszczędzić czas i spożytkować go na wykonywanie wielu pożyteczniejszych czynności np.: spacer, spotkanie z przyjaciółmi lub przejażdżkę rowerem. Poprawi to twoje samopoczucie, a także ochroni Cię przed m.in. pogorszeniem wzroku.
4. Pij dużo wody– wodę należy pić regularnie, małymi łykami. Przeciętnie powinniśmy wypijać około 2 litrów wody dziennie. Pomaga nam to w oczyszczaniu organizmu i wspomaga nasz metabolizm. Zalecane jest również picie zielonej herbaty, która zdaniem Japończyków wspomaga leczenie ponad 60 schorzeń.
5.Jedz warzywa i owoce – aby poprawić nasze samopoczucie powinniśmy zrezygnować również z fast-food’ów i słodyczy, a zamiast nich wprowadzić w codzienną dietę warzywa i owoce. Są one źródłem witamin potrzebnych naszego organizmowi. Owoce posiadają nie tylko składniki dobrze wpływające na nasze zdrowie i lepszy wygląd, ale również cukry, które wprawiają nas w lepszy nastrój.
6.Dbaj o przyjaźnie– samotność wpływa źle na nasz organizm pod względem psychicznym, ale również fizycznym. Poczucie samotności podnosi ciśnienie krwi, podnosi również poziom kortyzolu -hormonu stresu, osłabia układ odpornościowy oraz zwiększa ryzyko depresji. Poczucie wsparcia wpływa pozytywnie na nasz stan psychiczny i przejawia się wzrostem poziomu endorfin ( hormonów szczęścia ) w naszym organizmie.
Powyższe nawyki powinniśmy wprowadzać w życie stopniowo, abyśmy nie zniechęcili się i nie postrzegali ich jak męczące zasady, które prędzej czy później zaczniemy łamać. Postarajmy się jednak wprowadzić jak najwięcej pozytywnych zmian w nasze życie, które będą dawały nam satysfakcję i radość.
Aleksandra Zawadzka, 2 LOI