Psycholog, psychiatra a psychoterapeuta? Czy to jedno i to samo?

Każdy człowiek ma problemy,  są one po prostu częścią życia. Każdy też radzi sobie z nimi na rozmaite sposoby. Często zastanawiamy się czy skorzystać z porady psychologa czy psychoterapeuty. Człowiek jest też istotą społeczną,  właśnie dlatego wcale nie musi radzić sobie z problemami w pojedynkę. Dużo lepszym pomysłem jest poszukanie pomocy. Dowiedz się jakie są różnice  między  psychologiem a psychoterapeutą. Zaburzenia psychiczne, problemy z emocjami, uzależnienia, problemy z nawiązywaniem i utrzymaniem relacji międzyludzkich, depresja – żaden z tych problemów nie rozwiąże się sam.

To prawda, że psycholog, psychoterapeuta i psychiatra zajmują się tą samą dziedziną — psychiką człowieka.

PSYCHOLOG

Psycholog kliniczny ma uprawnienia do przeprowadzania diagnozy psychologicznej (np. badanie inteligencji, osobowości, funkcji poznawczych), opiniowania i świadczenia pomocy psychologicznej. Zwykle możesz się do niego zgłosić, jeśli masz trudności w radzeniu sobie ze stresem, przeżywasz kryzys psychiczny, np. konflikty w związku, poważna choroba. Psycholog nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii. Zajmuje się konsultacjami psychologicznymi, wsparciem psychologicznym lub interwencją kryzysową, do której prowadzenia powinien odbyć dodatkowe szkolenie.

PSYCHIATRA

Zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych. Pomoże Ci głównie poprzez dobór leków (farmakoterapia), posiada uprawnienia do wystawiania zwolnień, skierowań do szpitala psychiatrycznego i oddziałów odwykowych. Opisane kompetencje odróżniają go od psychologa.

Dodatkowo psychiatra może udzielić Ci wsparcia, wyjaśnić na czym polega farmakoterapia oraz Twoje zaburzenie. Specjalista może zaproponować Ci również podjęcie psychoterapii – w tym samym czasie, co leczenie lekami albo dopiero kiedy Twój stan się poprawi po ich przyjmowaniu. Warto dodać, że niektórzy psychiatrzy mają kompetencje do prowadzenia psychoterapii, gdyż ukończyli odpowiednie podyplomowe szkolenie.

PSYCHOTERAPETA

By zostać psychoterapeutą konieczne jest ukończenie jednego z humanistycznych lub medycznych kierunków: psychologii, psychiatrii, filozofii, pedagogiki lub socjologii. Następnie odbywa się specjalistyczne, podyplomowe szkolenie, które w Polsce trwa zwykle 4 lata i kończy się egzaminem certyfikacyjnym.

Do psychoterapeuty możesz zgłosić się w razie cierpienia z powodu zaburzeń psychicznych (np. depresja, zaburzenia odżywiania, lęki, uzależnienia) i innych problemów (np. wchodzenie w toksyczne relacje, wybuchy złości), które negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie i funkcjonowanie społeczno-zawodowe. To czym jest psychoterapia najlepiej opisuje cytat:

Psychoterapia jest metodą, która służy do usunięcia cierpienia pacjenta, wynikającego z objawów i przykrych stanów emocjonalnych oraz niemożności wpływania na swoje życie. Jest procesem, w którym za pośrednictwem interwencji terapeutycznych pacjent ma okazję zrozumieć własne przeżycia i uwolnić się od nich, zobaczyć przyczyny nieskutecznych działań i nauczyć się kontroli nad własnym życiem.
– Czabała

Jeśli doświadczasz problemów psychicznych umów się na wstępną konsultację z psychologiem, który na podstawie zebranego wywiadu postawi diagnozę i zaproponuje Ci odpowiednie leczenie – pomoc psychologiczną lub farmakoterapię, czyli leczenie u psychiatry. Jeśli czujesz, że przestajesz sobie radzić, nie zwlekaj…

 

Magda Szymanik , klasa III LOL

 

Dodaj komentarz