Świąteczne słodkości dla każdego

Trufle kokosowe:

  1. 60 g daktyli
  2. 100 ml wody
  3. 120 g wiórków kokosowych
  4. 100 g więcej wiórków kokosowych lub odżywki białkowej
  5. 3 łyżki kakao
  6. kilka kropel ekstraktu z wanilii

wykonanie:

  1. daktyle zalewamy wrzątkiem na ok. 5 minut, a w tym czasie prażymy wiórki na patelni. Należy to robić na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, bo łatwo się przypalają.  Kiedy będą już w złotym kolorze, wrzucamy je do miksera. Ja używałam elektrycznego moździerza, ale myslę, że możecie po prostu użyć blendera. Dodajemy daktyle i połowę wody, w której się moczyły oraz pozostałe składniki. Należy miksować i sprawdzać lepkość masy i w zależności od tego czy już można z niej formować kulki,  które się nie rozsypują dolewać pozostałą wodę z daktyli. Mnie poszła prawie cała. Jeśli jeszcze będzie za mało lepka , należy dodać więcej wody.
  2. Formujemy kulki w rękach a następnie obtaczamy je w wysypanej mące. Wkładamy albo do zamrażalnika na chwile, albo do lodówki i tam przechowujemy. Mogą być też w temperaturze pokojowej i tak powinno się je zajadać, ale jeśli są długo na ciele po prostu tracą swój kształt.

Orzechowa tarta z karmelem bez pieczenia

 

na spód

  1. 300 orzechów- ja użyłam laskowych, ale możecie przebierać w nerkowcach,migdałach, brazylijskich itd.
  2. pół szklanki daktyli zalanych ciepłą wodą
  3. 3 łyżki niesłodzonego kakao
  4. ekstrat z wanili
  5. 2 łyżki miodu

Wypełnienie

  1. 150 g połtlustego twarogu
  2. 300 g gęstego jogurtu lub jeśli możecie kupić w Lidlu to mojego ulubionego serka homogenizowanego do sernika na zimno!
  3. 2 łyżki stewii lub 4 ksylitolu

Wykonanie

  1. Wszystkie składniki na spód (wodę po daktylach również) miksujemy w blenderze  lub rozdrabniamy w moździerzu . Jeśli nie będzie się lepić,  możecie dodać trochę więcej miodu. Wykładamy na przygotowaną formę do tarty i palcami rozpłaszczamy ciasto i wypełniamy formę tak, żeby nie było dziurek.
  2. Wkładamy do zamrażalnika i w tym czasie robimy krem.:) Wszystkie składniki dokładnie miksujemy, wylewamy na spód. Należy przechowywać ją w lodówce i wyjąć parę minut przez podaniem.

 

Piernik

 

  1. 240 g mąki pełnoziarnistej, ewentualnie możecie użyć orkiszowej albo owsianej, jednak pełnoziarnista sprawia, że zachowuje on ten tradycyjny aromat
  2. 100 g masła klarowanego
  3. 60 g miodu
  4. 60 g melasy- ja użyłam trzcinowej, może być też buraczana lub z karobu
  5. 50 g ksylitolu
  6. 100 g gęstego jogurtu greckiego
  7. 150 ml mleka, może być roślinne
  8. przyprawa do piernika bez cukru 5 łyżek lub: 2 duże łyżki cynamonu, 3 imbiru, szczypta gałki muszkatołowej i soli
  9. 3 białka jaj
  10. esencja waniliowa
  11. proszek do pieczenia

Wykonanie

  1. Masło, miód, melasę i ksylitol rozpuszczamy razem i pozostawiamy do wystygnięcia. Ubijamy białka, do miski z mąką dodajemy rozpuszczone składniki, następnie jogurt i mleko delikatnie mieszając, dodajemy resztę składników, a na końcu białka jaj. Miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. Pieczemy w 165*C  z termoobiegiem przez ok. 40 minut. Sprawdźcie wykałaczką,  czy już jest suchy w środku. Mój po tym czasie był idealny. Studzimy nie wyjmując z piekarnika. Najlepiej pozostawić piekarnik zamknięty, ewentualnie lekko otwarty.

 

Włoskie migdałowe ciasto

 

  1. – 30 g masła klarowanego
  2. – 100 tłustego mleka kokosowego z puszki
  3. – 70 g rozdrobnionego ksylitolu lub ksylitol pół na pół ze smakową odżywką białkową
  4. – 4 duże jajka lub 5 mniejszych
  5. – 250 g sera ricotta
  6. – 220 g mielonych migdałów lub tak jak ja zrobiłam, pół na pół z wiórkami kokosowymi
  7. – kilka kropel ekstraktu waniliowego
  8. – garść malin
  9. – płatki migdałowe
  10. – ksylitol rozdrobniony w moździerzu na puder

Wykonanie

  1. Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka ucieramy z masłem, mlekiem kokosowym i ksylitolem. Następnie cały czas mieszając dodajemy w następującej kolejności: odżywkę białkową(opcjonalnie), ser ricotta, mielone migdały i wiórki kokosowe. Osobno ubijamy białka i dodajemy partiami mieszając delikatnie dużą łyżką aż do powstania jednolitej gładkiej masy.
  2. Wylewamy ciasto do wysmarowanej masłem, olejem koko lub PAMem formy i dekorujemy malinami i płatkami migdałowymi. Pieczemy 50 minut w 160*C. Najlepiej z termoobiegiem.
  3. Studzimy w otwartym piekarniku, kiedy już nie będzie ciepłe możemy wyjąć z formy i opruszyć  ksylitol pudrem.;)

Smacznego !

Aleksandra Uścian, Aleksandra Piątek klasa ILOT

Dodaj komentarz