Święto Zmarłych na świecie

Listopad rozpoczął się dniem Wszystkich Świętych. W Polsce według tradycji tego dnia wybieramy się na cmentarz, by zapalić znicze na grobach naszych bliskich  oraz się za nich pomodlić.  Dla nas, Polaków jest to czas refleksji i  zadumy, lecz obywatele innych zakątków świata patrzą na Święto Zmarłych z całkowicie innej perspektywy. Zachęcam do  zapoznania się  z tradycjami innych narodów.

Pierwszym krajem, który przychodzi nam na myśl gdy rozmawiamy o tradycjach związanych tym świętem  jest Meksyk. Día de Muertos  (bo tak nazywane jest tam to święto) jest idealnym przykładem kultury Meksyku, która w większości jest połączeniem wiary katolickiej z niezapomnianymi przez tamtejszą ludność pogańskimi tradycjami przodków. Według starych wierzeń pierwszego oraz drugiego listopada na ziemię wracają dusze zmarłych, które powinno przywitać się z radością. Jest to całkowicie inny sposób obchodzenia święta zmarłych niż w Polsce. Z Dia de Muertos związane są różne ciekawe zwyczaje, takie jak dekorowanie cmentarzy masą kolorowych kwiatów kadzideł oraz świec i wyprawianie przy grobach bliskich hucznych imprez, pełnych muzyki, tańca oraz śpiewu. Popularne jest również przebieranie się za tamtejszy symbol śmierci, La Calaverę Catrinę. Meksykanie wierzą, że radosne przyjęcie dusz powracających do świata żywych zapewni im dobrobyt.

W podobny sposób Święto Zmarłych obchodzą Filipińczycy. Tam również dekoruje się cmentarze kolorowymi dekoracjami oraz biesiaduje przy grobach bliskich, lecz świętowanie nie jest w stu procentach zabawą. W nocy większość ludzi zaczyna czuwać przy grobach zmarłych, modląc się za nich. Popularne jest rozkładanie przy grobach namiotów, w których można odpocząć po świętowaniu. Charakterystyczną dla Filipin tradycją jest bycie częścią “pangangaluluwy”, czyli grupy osób chodzących od drzwi do drzwi reprezentując zmarłych, przypominając o modlitwie w ich intencji i prosząc o jałmużnę.

W Ekwadorze największe znaczenie w Święcie Zmarłych ma jedzenie. Rodziny wspólnie jedzą tradycyjne potrawy takie jak np. chleb guagua, który najczęściej robiony jest tak, by przypominał kształtem dziecko, oraz piją Coladę Moradę, czyli napój zrobiony z fioletowej kukurydzy z dodatkiem jeżyn i innych owoców. W niektórych częściach kraju, w szczególności tych zamieszkiwanych przez rdzennych mieszkańców , ludzie składają zmarłym ich ulubione potrawy w ofierze, ponieważ wierzą, że osoby żyjące mogą zacząć jeść dopiero po tym,  jak nasyci się zmarły. Przy grobach niektórzy grają w kości, ale nie jest to dla nich forma rozrywki tylko sposób na komunikowanie się z duszami bliskich. Różne numery na kościach oznaczają różne potrzeby zmarłego, które powinno się spełnić.

Każda osoba na świecie obchodzi Święto Zmarłych inaczej. Niektórzy poświęcają czas żałobie oraz modlitwie, a niektórzy zabawie. Musimy pamiętać o tym, by nie oceniać innych tylko dlatego, że traktują poszczególne aspekty życia, takie jak jego kres, inaczej niż my, ponieważ jedyne, co się liczy, to pamięć o bliskich, których już z nami nie ma.

Dodaj komentarz