Szara rzeczywistość czasów PRL-u i muzyka

Szara rzeczywistość czasów PRL-u, długie kolejki do sklepów, w których i tak brakowało towarów, protesty robotnicze, para rajstop jako szczyt luksusu, goździk- znakiem wielkiej miłości i poświęcenia, bowiem w kolejce po niego mężczyzna musiał wytrwać kilkanaście minut.Kobiety pryskały Zielonym Jabłuszkiem na swoją skórę i tapirowały włosy. Mieszkanie w bloku i posiadanie małego fiata to ambicje wielu osób. A pośród tego muzyka, tworzona z myślą o tych wszystkich osobach, żyjących w ciasnym mieszkaniu, o młodych umysłach jeszcze nie wiedzących, co czeka ich w życiu. Muzyka dawała poczucie wolności i mogła być wyrazem buntu nawet w czasach gdy cenzurowano teksty.

Uważam, że muzyka powstająca w Polsce, w latach 80-tych była czymś znacznie ważnioejszym niż jest dzisiaj. Tworzona z zamysłem, miłością, przepełniona prawdziwym życiem i marzeniami o wolności. Słuchając piosenek można było się zasłuchać, stracić poczucie czasu na tę drobną chwilę, utożsamiać się z wykonywanym tekstem. A teksty mówiły o czymś, nie były bezwartościowe, a wypełnione miłością, pożądaniem i chęcią zmian.Zespołami tworzącymi głównie rock i połączenie bluesa i rocka były: Lady Pank, Perfect, Dżem, Wanda i Banda, Republika, Kobranocka, Kombi, Maanam, Lombard, Oddział Zamknięty, De Mono, Budka Suflera, Chłopcy z Placu Broni.

Słuchając piosenki „Kocham Cię jak Irlandię” zespołu Kobranocka można odnieść wrażenie, że opowiada ona prawdziwą historię i jest jedną z tych piosenek tworzonych z potrzeby przelania własnych uczuć. Z miłości. Wzruszając się słuchaną piosenką i doszukując się interpretacji tekstu, można znaleźć wyjaśnienie, że faktycznie autor tekstu Andrzej Michorzewski opowiada milionom słuchaczy, poprzez tekst piosenki swoją miłosną przygodę. Była to platoniczna miłość? Zakochanie bez pamięci w nieznajomej? Krótkie spojrzenia, mijanie się bez słowa, aż w końcu złudne nadzieje na poznanie swojej ukochanej. Złudne, ponieważ na zaproponowanym przez autora spotkaniu, tajemnicza dziewczyna nigdy się nie pojawiła. Pytanie tylko skąd w tekście Irlandia? I skąd takie porównanie? Udało mi się przeczytać, że autor ten kraj uważał za coś odległego i nieosiągalnego. Tym samym stała się dla niego ta dziewczyna – piękna ale nieosiągalna.

Kolejnym utworem kryjącym tajemnicę w swoim tekście jest ,,Jolka, Jolka pamiętasz” grupy Budka Suflera. Czytając o powstaniu tego właśnie utworu dowiadujemy się, że miał być on szybką piosenką, ale „…łza w oku recepcjonistki w hotelu Polonez, która przeczytała mój tekst przesądziła o zwycięstwie mojej koncepcji” – wspomina autor tekstu Marek Dudkiewicz. I tak utwór został nagrany jako ballada i stał się hymnem kobiet, które samotnie wychowywały dzieci, doświadczyły złego losu, potajemnych romansów. Puszczany po kilka razy z kasety w małej kuchni w akompaniamencie bzyczących much i odgłosów nocnego życia dobiegającego zza otwartego okna w duszy, letni wieczór. Piosenka opowiada o życiu w prawdziwym tego słowa znaczeniu.

Tekstem piosenki w którym również zawarte są prawdziwe zdarzenia i opisy sytuacji jest przebój grupy Perfect. Tak jak mówi tytuł, opowiada ona historię czyjegoś życia – Bogdana Olewicza. Początkowo tekst nie zdobył uznania innych członków grupy, ale jak widać zdobył uznanie słuchaczy. Mówi o codziennych sytuacjach, problemach, zmaganiach. Piosenka wykonana z zamierzeniem bez okazywania emocji, daje na to możliwość odbiorcy. Wielu ludzi słuchając tej piosenki przypomina sobie z sentymentem swoją młodość i czasy, które na myśl przywracają słowa tej piosenki. Wrażliwego słuchacza figle porusza i wstrząsa. Jest to jeden z tych niezwykłych utworów. Odpowiada o marzeniach, trudach dorastania, pierwszych razach, przyjaźni. Zawarte są w niej wszystkie młodzieńcze pragnienia. Można znaleźć wzmianka o tym, że ,,Autobiografia” stała się hymnem młodzieży. A Perfect pokarmem dla ich głodnych dusz”. „Autobiografia” jest symbolem czasów, które minęły.

Chłopcy z Placu Broni i ,,O!Ela”. Piosenka z jakże prawdziwym tekstem o dziewczynie, Eli, która odrzuciła, wzgardziła miłością rozpaczliwie zakochanego w niej chłopaka. Należy jednak pamiętać, że odrzucona miłość może prowadzić do bardzo drastycznych zdarzeń.

Osłodzić dzień, a nawet życie pomoże zespół Kombi i ,,Słodkiego, miłego życia”. Kombi ma na swoim koncie kółka innych równie ciekawych kawałków np. ,,Black and White”

Róże Europy z utworem ,,Jedwab”. „Jedwab” jest numerem bogatym i ociekającym wręcz intymnością. Przybliża prywatną chwilę dwojga ludzi w lekki sposób. Mówi o chwili uniesienia, ale nie za pomocą tego jednego, określającego ten moment słowa, ale za pomocą subtelnego opisu. Pobudzając wyobraźnię i zmysły. Jest także dowodem uczuć i wielkiej miłości.

Dżem to zespół tworzący połączenie bluesa i rocka, mający w zanadrzu kilka hitów muzyki lat 80-tych. Utworem, którego warto posłuchać to „Wehikuł czasu” lub „Sen o Victorii”, wbrew pozorom nie mówiący o dziewczynie, ale o wolności.

Lady Pank, zespół rockowy również odpowiadający za rozrywkę na scenie, tworzący lekkie i przyjemne kawałki. ,,Sztuka latania” była odpowiedzią na słowa Janusza Panasewicza, który wypowiedziała kiedyś słowa, że jego życie ogranicza się tylko do „studio, pracy , hotelu”. Godnymi przesłuchania są również ,,Kryzysowa narzeczona”, „Mniej niż zero”, „Na co komu dziś”, „Tańcz głupia tańcz”.

Wanda i Banda grupa słynąca z hitów „Hi-Fi” oraz „Nie jestem Julią”. Są to jedne z tych utworów, które po przesłuchaniu zapadają w pamięć i zaczyna się je nucić „Nie będę Julią wierną na balkonie, nie będę Julią nawet w snach”. Zespół założyła była członkini Lombardu, Wanda Kwietniewska.

Maanam to zespół kojarzony z wokalistką Korą czyli Olgą Jackowską. Tworzył utwory z interesującymi tekstami i oryginalnym brzmieniem np. „Lipstick on the Glass”, „Krakowski spleen”, „ Kocham Cię kochanie moje”.

Republika uznawana przez jednych za najlepszy Polski zespół, zaś przez drugich krytykowana. Republika oznaczała się stylem wykonywania i przedstawiania utworów. Byli inni. „Świecili własnym światłem. Nie byli kolorowi ani rockandrollowi. Byli wrażliwi i zaraźliwi, wręcz epidemiczni”. Zespół przeżywał wiele upadków i rozstań członków grupy. Dość interesującym wydarzeniem z historii zespołu jest to, gdy grupa zaczęła tracić popularność, odwrócili się od nich nawet wierni fani i gdy Republika miała wystąpić na festiwalu w Jarocinie to zamiast okrzyków radości spotkała się z gwizdem i buczeniem. Rzucanymi pomidorami i jajkami. Zespół mimo tego rozpocząć koncert. Ludzie gwizdali coraz głośniej lecz po chwili ucichli. Zupełnie. Bawili się przy muzyce zespołu, w który przed chwilą rzucała jajkami. Na koniec prosili o bis, którego nie uzyskał. Warto posłuchać takich utworów jak: „Nowe sytuację”, „Biała flagą”, ,,Arktyka”.

Muzycy często chcieli coś przekazać lub opowiedzieć . „…Jedni patrzeli na to zgorszeni, inni zaś zachwyceni, że drwimy z wielkich instytucji. Myślę, że dawaliśmy poczucie wolności”. „Dzisiaj nie podpieramy się żadną ideologią…Na koncertach wydawało się, że za chwilę nam…pałami, albo nas zamkną. Natomiast dzisiaj możemy tylko i wyłącznie wyjść i zagrać”- wspominał wokalista zespołu Perfect, Grzegorz Markowski. Występy zespołów i teksty piosenek były oderwaniem właśnie od tej szarej rzeczywistości otaczającej ludzi i wsiąkającej w ich ciała.

Sylwia Karpińska, klasa II LZB

 

Dodaj komentarz