Wielkanoc za granicą

Powolnymi krokami zbliża się do nas czas Wielkanocy. Być może już rozpoczynacie swoje pierwsze przygotowania. Ten okres wiąże się z wiosennymi porządkami, wyczekiwaniem na zmartwychwstanie Jezusa, a także wieloma barwnymi tradycjami. W każdym zakątku świata te święta celebrujemy trochę inaczej. Przyjrzyjmy się zatem kilku możliwie wam nieznanych zwyczajom, pochodzącym z różnorodnych państw.

Na skandynawskim wybrzeżu, w Finlandii w Wielką Sobotę i w Niedzielę Palmową dzieci przebierają się za czarownice, aby następnie pukać do drzwi sąsiadów. Składają one życzenia oraz rozdają dekoracyjne gałązki w zamian za odrobinę słodkości. W niektórych częściach tego kraju czasami nawet urządzane są ogniska, które według legendy mają odpędzić latające w okresie wielkanocnym czarownice. Zarówno kostiumy jak i ognisko nadają temu świętu dosyć niecodziennego i oryginalnego klimatu.

W innym państwie skandynawskim – Norwegii, w okresie wielkanocnym popularne są tzw. ,,Påskekrim”. To książki kryminalne, posiadające charakter wielkanocnego dreszczowca. Tradycję te rozpoczęło w 1923 dwóch pisarzy, którzy swoją powieść kryminalną wydali jako reklamę w gazecie, właśnie w Niedzielę Palmową. Czytelnicy nie potrafili rozpoznać granicy między prawdą a fikcją, a książka szybko zyskała grono swoich wielbicieli. Od tamtej pory czytanie kryminałów podczas okresu wielkanocnego jest w Norwegii powszechne.

W krajach anglojęzycznych, takich jak Wielka Brytania, Australia czy Stany Zjednoczone popularny jest tzw. ,,egg hunt”, czyli poszukiwanie pisanych ukrytych najczęściej w ogrodzie. Zabawą zwykle zajmują się dzieci, jednak udział wziąć mogą także dorośli. Nagrodą dla zwycięzcy zazwyczaj jest kosz słodyczy. W Grecji w Wielką Sobotę rano organizowany jest ,,rzut pulą”, czyli rozbijanie wszelkich domowych wyrobów garncarskich, w tym doniczek, wyrzucając je przez okno na ulicę. Ten nietypowy zwyczaj symbolizuje powitanie wiosny i zebranie nowych urodzajnych upraw. W Czarnogórze podczas śniadania wielkanocnego poszczególni członkowie rodziny stukają się jajkiem. Zwycięzcą zostaje osoba, której skorupka jajka pozostanie nienaruszona. Wygrana stanowi symbol szczęścia zapewnionego na cały rok.

Przedstawione powyżej zwyczaje idealnie pokazują, jak odmiennie może być postrzegane jedno i to samo święto. Tradycje wielkanocne różnią się w zależności od państwa czy też domu. Każda rodzina ma swoje drobne małe obyczaje, które pozwalają poczuć im świąteczną i wiosenną atmosferę. Być może w tym roku zaczerpniecie inspiracji z zagranicznych zwyczajów i wypróbujecie czegoś nowego…

Dodaj komentarz