“Woodstock, rock 'n’ roll, hipisi, rock, Led Zeppelin…”

Lata osiemdziesiąte w muzyce obfitują przede wszystkim w rozwój disco, popularnego już wcześniej rocka oraz heavy metalu. W USA powstają takie gatunki jak house i techno,    są to też początki muzyki klubowej. Disco zaczęli pojawiać się w wielu stacjach radiowych    i dyskotekach. Zespoły tworzące taką muzykę podbiły serca i pobudziły zmysły milionów ludzi na całym świecie.

Przedstawiciele tych grup, nosząc niebanalne fryzury i stylizacje, stali się inspiracją dla młodego pokolenia słuchaczy. Tworzyły się popularne od lat 60-tych subkultury. Chętnie przyłączała się do nich młodzież i poprzez styl bycia, ubierania się, a także słuchania określonego gatunku muzycznego, chciała wyrazić siebie, buntować się przeciwko stereotypom i przekonaniom, wyróżniać się na tle innych; przyciągnąć czyjąś uwagę. Lata 80-te to końcówka ery punków. Na ulicach, w parkach czy klubach można zobaczyć było m.in. przedstawicieli skinheadów., charakteryzujących się kultem przesadnego umiłowania ojczyzny, metalowców, którzy wykazywał się tolerancyjnością i pozytywnym nastawieniem do innych grup oraz wykorzystujący symbol tzw. pacyfkę, hipisi. Niektóre subkultury ściśle powiązane były z muzyką, miejscem spotkań różnych grup były m.in. koncerty.

Woodstock, rock 'n’ roll, hipisi, rock, Led Zeppelin, Queen, wolna miłość, muzyka disco, odważne stroje, Sex Pistols. To niektóre ze skrótów myślowych, za których pomocą ludzie potrafią opisać dwie dekady ( lata  70-te, 80- te ). Z ogromnym sentymentem wspominane        są dyskoteki, na których królowały przeboje takich gwiazd jak Savage i utwory ,,Only You”, ,,Goodbye”, znany większości Modern Talking z „You’re My Heart, You’re My Soul”,      C.C.Cath i ,,Heaven to Hell”, szwedzka grupa ABBA z przebojem ,,Dancing Queen”,          nie można zapomnieć również o niemieckiej wokalistce występującej jako Sandra i utworze ,,Maria Magdalena” oraz o Tinie Turner i ,,What’s Love Got to Do With It”. Gwiazdą muzyki pop stała się Whitney Huston ze światowym przebojem ,,I Will Always Love You”.   Ostatnim dyskotekowym zespołem, o którym trzeba wspomnieć jest Boney M ,,Daddy Cool.”

Dekada ta, to jednak nie tylko i wyłącznie disco. Jest to czas, w którym powstało najwięcej hitów muzyki rockowej, heavy metalowej oraz hardrockowej. Swój okres świetności przeżywało wiele amerykańskich rockowych grup, takich jak The Police, AC/DC, Scorpions czy Sex Pistols. Fani rocka do dzisiaj najchętniej słuchają utworów z tego dziesięciolecia. Jednym z zespołów tworzących muzykę rockową jest zespół Queen, najbardziej kojarzony z kontrowersyjnym członkiem Freddim Mercurym i utworami ,,Bohemian Rhapsody”, ,,Don’t Stop Me Now”, The Police, grupa która zdobyła sześć nagród Grammy na początku lat 80-tych, najpopularniejsze piosenki to ,,Every Breath You Take”, ,,Roxanne”, Jon Bon Jovi ,,Blaze Of Glory” czy znany ze swojego specyficznego, zachrypniętego głosu Bryan Adams ,,Summer of ’69” oraz David Bovie i ,,Heroes”. Tworzeniem w stylu hard rock zajmowały się grupy: Black Sabbath ze swoim oryginalnym gitarowym brzmieniem i ,,Paranoid War Pigs”. Kiss słynąca z wizerunku scenicznego i hit                ,,I Was Made For Lovin’You”, Alis Cooper ,,Poison”, Aerosmith ,,Dream On”, Scorpions ,,Wild of Change”, Guns’N’Roses ,,Sweet Child O’Mine”, Europe ,,Carrie” oraz znakomita artystka Joan Jett ,,Bad Reputation”, ,,I Love Rock’N Roll”. Tworzący w stylu post-punk Joy Division ,,Love Will Tear us Apart”. Zespoły takie jak Metallica, Iron Maiden, Pink Floyd, Led Zeppelin uznawane są za jedne z najważniejszych w dziejach muzyki.

Niemożliwą rzeczą jest przytoczenie wszystkich nazw zespołów oraz artystów, którzy tworzyli znakomitą muzykę lat 80-tych. Cieszy się ona wyjątkową i nie słabnącą popularnością aż do dzisiaj. Miliony sprzedanych płyt, ogromna liczba wyświetleń i pobrań z internetu na całym świecie. Mimo, iż wielu artystów; wspaniałych ludzi odeszło lub zrezygnowało        z dalszego tworzenia i pracy na scenie, to pozostawili po sobie coś więcej, pewien ślad, cały swój dorobek artystyczny, w który wkładali swoje serca.  Teraz może cieszyć także innych.

Sylwia Karpińska kl. 2LZB

Dodaj komentarz