Zdrowe wakacje!

Szum fal, śpiew ptaków, muzyka na plaży, plecak na plecach w górach… Nie da się ukryć, że wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Właśnie teraz, wiele osób budzi się ze snu i uświadamia sobie, że „wymarzony” odpoczynek, może okazać się tym niezbyt przyjemnym. Co mam na myśli? Oczywiście to, że niektórzy mają za sobą wiele żywieniowych wyrzeczeń: ograniczali cukier, sól, tłuszcz, starli się jeść zdrowo. A teraz, gdy nadchodzą wakacje pojawia się problem… CO JA ZROBIĘ?!

Hot dogi, kiełbaski, zapiekanki, hamburgery, koktajle, słodzone napoje, lody, chipsy… Można by wymieniać w nieskończoność liczbę pokus, czyhających na każdego.

Co robić w takiej sytuacji?

  1. Nie zamartwiaj się!

Ciągłe rozmyślania na temat tego, co będziesz jeść nie przyniosą żadnych korzyści. Będziesz przygnębiony, niezadowolony, wiecznie coś nie będzie Ci pasowało. Wakacje okażą się (mówiąc wprost) beznadziejne.

  1. Szukaj rozwiązań.

Żyjemy w XXI wieku! W tej chwili na każdym kroku możemy znaleźć takie wyjście z sytuacji, które chociaż częściowo nas zadowoli. Na targach kupuj owoce i warzywa, w marketach wodę- da się przeżyć, gwarantuję!

W restauracyjnych kartach dań, szukaj potraw gotowanych, grillowanych, duszonych i surowych. Zamiast fryteczek, poproś gotowane ziemniaki. Chcesz spróbować schabowego? Twój wybór, ale pierś kurczaka z rusztu, na pewno okaże się równie pyszna!

  1. Pij!

Woda, woda, woda! Do znudzenia! Kiedy jednak chcesz urozmaicenia, wrzućmy do niej miętę, borówki, maliny lub wlejmy soku z cytryny, limonki lub pomarańczy.

  1. Mobilizuj się.

Nieważne, gdzie jeste ś- nad morzem czy w górach. Rusz się! Idź pobiegać po piasku, weź na plecy plecak i po prostu pójdź. Chodź, zwiedzaj i podziwiaj. Przecież leżenie w pełny słońcu jest taaakie nuuudne( i niekoniecznie dobrze wpływa na organizm)…

  1. Ciesz się.

Widzisz motyla? Spotkałeś kogoś znajomego? Zrobiłeś niezłe zdjęcie? To Twoje sukcesy! Czerp z nich jak najwięcej. Chwytaj chwile i dziel się nimi.

Można? Można! Chcieć znaczy móc. Wakacje w każdych warunkach powinny sprawiać Ci przyjemność. Nie zamieniaj ich w pasmo okropności. Korzystaj ze wszystkiego!

Karolina Kownacka , klasa ILOT

Dodaj komentarz