10 naturalnych antybiotyków, które naprawdę działają!

Antybiotyki to leki, które leczą infekcje bakteryjne przez zabijanie bakterii lub hamowanie ich namnażania. Lekarze przepisują antybiotyki, kierując się ich działaniem na konkretne bakterie, powodujące stan zapalny.

Nie zwalczają one jednak wirusów, które powodują przeziębienie, grypę, kaszel czy ból gardła, a także infekcji grzybiczych. W dzisiejszych czasach antybiotyki przepisuje się na potęgę, jednak na dłuższą metę może być to niebezpieczne, ponieważ ich nadużywanie może doprowadzić do uodpornienia się organizmu na ich działanie, a także mogą zacząć zwalczać bakterie naturalnie występujące w przewodzie pokarmowym, powodując tym samym skutki uboczne takie jak biegunka, problemy żołądkowe czy mdłości. Hipokrates powiedział kiedyś „Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Jest to bardzo dobre stwierdzenie, ponieważ wiele produktów spożywczych działa jak naturalne antybiotyki, które mogą pomóc w różnych dolegliwościach. Inaczej niż antybiotyki przepisywane przez lekarzy, działają również na infekcje spowodowane wirusami i grzybami. Do tego nie zabijają „dobrych” bakterii potrzebnych naszemu organizmowi.

Oto 10 naturalnych antybiotyków, które skrywa twoja kuchnia:


Zioło zwykle używane w kuchni, które nadaje aromat i smak wielu potrawom. Poza tym, olej z oregano działa jak naturalny antybiotyk. Badania naukowe przeprowadzone kilka lat temu potwierdziły, że olej skutecznie eliminuje wszelkiego rodzaju szczepy bakterii Escherichia Coli, czyli pałeczek okrężnicy.

1

Miód jest kolejnym naturalnym antybiotykiem stosowanym od czasów starożytnych. Badania prowadzone przez naukowców dowiodły, że miód pomaga zahamować rozwój drobnoustrojów w organizmie ludzkim. Nie bez powodu mówi się, aby używać naturalnego miodu podczas przeziębienia i grypy.

5
Liczne badania wykazały, że kurkuma skutecznie zapobiega rozwojowi bakterii. Niewielka ilość kurkumy ma silne działanie antybakteryjne i działa przeciwko różnym szczepom bakterii. Nic więc dziwnego, że coraz częściej dodajemy kurkumę do swoich potraw, ponieważ oprócz wielu właściwości zdrowotnych, ma ona również wspaniały smak.

6

Czosnek zawiera witaminy, składniki odżywcze oraz minerały, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Czosnek wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze oraz przeciwgrzybicze. Zawiera on także antyoksydanty, które usuwają wolne rodniki powodujące nowotwory. Nie wspominając już o tym, że kosztuje dużo taniej niż wizyta u lekarza i leki.

4

Kolejnym naturalnym antybiotykiem jest grejpfrut, a raczej wyciąg z jego nasion. Ekstrakt z nasion grejpfruta ma wiele cennych właściwości, które pomagają usunąć wirusy i bakterie z organizmu. Ponadto, owoc jest naładowany witaminą C i przeciwutleniaczami, które czynią go świetną bronią w czasie choroby.

3

Kapusta pochodzi z rodziny roślin krzyżowych, tak samo jak brokuły, jarmuż, kalafior czy brukselki. Wszystkie one posiadają związki siarki, które zwalczają nowotwory.
Owoce i warzywa bogate w witaminę C uważane są za naturalne antybiotyki, a kapusta zapewnia aż 75% jej dziennego zapotrzebowania. Sok z kapusty zalecany jest szczególnie podczas leczenia wrzodów żołądka.
Pij pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z kapusty 2-3 razy dziennie między posiłkami przez 2 tygodnie. Możesz do niego dodać pół łyżeczki miodu. Surowe liście kapusty położone na piersiach mogą pomóc zniwelować stan zapalny spowodowany zapaleniem sutka, mastopatię, a także wrażliwość i obrzmienie spowodowane miesiączką.

2

Cynamon znany jest już od dawna i jako przyprawa, i jako lek. Cynamon bogaty jest w antyoksydanty oraz posiada właściwości przeciwbakteryjne, oraz przeciwgrzybicze. Bardzo dobrze wpływa on na pracę trzustki, wpływając dzięki temu na poziom cukru oraz insuliny we krwi, co jest bardzo ważne w przypadku diabetyków. Jeśli masz ochotę na cynamon, to twój organizm może dawać ci w ten sposób sygnał, że poziom cukru jest zaburzony.
Właściwości przeciwbakteryjne cynamonu są tak silne, że może być on używany jako alternatywa dla środków konserwujących żywność.

7

Cynamon zmieszany z miodem Manuka zmniejsza przekrwienie, może być używany jako pasta do zębów lub miejscowo na skórę, zmniejsza ryzyko przeziębienia czy grypy oraz poprawia trawienie

 

Ocet jabłkowy zawiera dużą ilość kwasu octowego oraz jabłkowego, witamin, soli mineralnych oraz aminokwasów. Zawiera także rozpuszczalny błonnik w formie pektyn, witaminę A, B6, C, E, tiaminę, likopen, niacynę, kwas pantotenowy, ryboflawinę oraz beta-karoten. Ocet jabłkowy w swoim składzie posiada także minerały takie jak sód, fosfor, potas, wapń, żelazo oraz magnez. Wszystkie te substancje współpracują ze sobą, przeciwdziałając infekcjom wirusowym, bakteryjnym oraz grzybiczym.

 

Aleksandra Turek kl. 1LZA

Dodaj komentarz