Boże Narodzenie w różnych zakątkach świata

Święta Bożego Narodzenia są bez wątpienia najważniejszymi świętami w roku. Towarzyszy im niezapomniana atmosfera, przepełniona radością i uśmiechem. Każdego roku przeznaczamy wiele czasu na przygotowania – ubieramy choinkę, przyrządzamy potrawy świąteczne, zajmujemy się porządkami w domu czy szukamy prezentów dla bliskich. Robimy to wszystko, by po pojawieniu się pierwszej gwiazdki zasiąść razem z rodziną do stołu, wymienić się opłatkiem, życzyć sobie wszystkiego, co najlepsze i spędzić czas z osobami, które są dla nas ważne. Święta są jedną z niewielu okazji, kiedy możemy w końcu na chwilę uciec od naszego zabieganego życia i codziennej rutyny. Doskonale wiemy, czym charakteryzuje się Boże Narodzenie w Polsce. Tymczasem w różnych zakątkach świata mieszkańcy z pokolenia na pokolenia przekazywali sobie własne tradycje.

Na początku przenieśmy się do Hiszpanii, gdzie Boże Narodzenie jest również bardzo ważnym rodzinnym świętym jak w Polsce. Mieszkańcy zamiast opłatkiem dzielą się chałwą, a zamiast choinki stawiają w domach bogato zdobione, często wykonane własnoręcznie szopki. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się po pasterce. Główne dania serwowane w niej różnią się w zależności od regionu. Są to zazwyczaj jagnięcina, prosię, pieczony indyk lub owoce morza. Na deser podaje się natomiast turron, marcepan, ciasteczka polvorones i orzechy. Wszystko popija się dużą ilością cava, tradycyjnym hiszpańskim białym winem musującym. Następnie wszyscy wychodzą na ulice oświetlone tysiącami barwnych żarówek, śpiewają kolędy, tańczą i bawią się do rana. Hiszpańskie dzieci nie znajdują prezentów pod choinką, muszą czekać aż do 6 grudnia na święto trzech króli. Ta tradycja związana jest z obdarowaniem Jezusa przez mędrców ze Wschodu.

Następnie odwiedźmy Japonię, gdzie mieszkańcy rozpoczynają przygotowania już w listopadzie. W hotelach, w restauracjach, na dworcach, czy w sklepach może zaobserwować kolorowe lampki, mieniące się w tysiącach kolorów, sosnowe wieńce i figurki Świętego Mikołaja. W przeciwieństwie do państw europejskich Japończycy nie traktują tego święta jako święto religijne, ponieważ odsetek chrześcijan w tym kraju jest naprawdę niski. Nieznajomość religijnego znaczenia zupełnie tutaj nie przeszkadza, bo Japończycy dostosowali tradycje do własnych potrzeb, skupiając się na samej atmosferze święta. Jak wiadomo bóstwa buddyjsko-shintoistyczne wyraźnie nie mają nic przeciwko temu, by obok nich pojawił się Św. Mikołaj, Jezus, Matka Boska oraz aniołki. Uroczysta kolacja wygląda też trochę inaczej, nie ma ona tak rodzinnego charakteru jaki ma u nas. Zacznijmy od tego, że mieszkańcy nie mogą cieszyć się dniem wolnym, muszą normalnie iść do pracy. Na wigilijnym stole nie znajdziemy tradycyjnych dwunastu potraw, zazwyczaj ich miejsce zajmują słodycze m.in. kurismasu Kreki (bardzo słodkie, tortowe ciasto z tonami kremu i grubą warstwą czekolad)oraz kurczak.

O świętach Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych pewnie nie trzeba dużo mówić. Przygotowania świąteczne rozpoczynają się jeden dzień po Święcie Dziękczynienia w tzw. „Czarny piątek”. Wtedy wiele sklepów oferuje gigantyczne obniżki, a mieszkańcy potrafią stać nawet kilka godzin w kolejkach, aby upolować wymarzony prezent dla bliskich. Choinkę stawia się w amerykańskim domu, zwykle wcześniej niż w Polsce, często już na początku grudnia. Amerykanie nie obdarowywują jedynie najbliższej rodziny, ale również przyjaciół, sąsiadów i współpracowników. Często to są prezenty wykonane własnoręcznie np. domowe ciasteczka czy ozdoby. Samo Boże Narodzenia ma charakter bardzo rodzinny. Nieraz krewni zjeżdżają się z końca kraju, by pobyć z bliskimi, pokolędować i co najważniejsze uczestniczyć w świątecznym obiedzie. Jedną z amerykańskich tradycji jest zostawienie przy choince ciasteczek oraz mleka, aby ugościć Świętego Mikołaja, który pod osłoną nocy zostawia prezenty. Na stole królują zazwyczaj: pieczona szynka lub indyk z farszem, sos borówkowy, słodkie ziemniaki, zapiekanka z zielonej fasolki, kolby kukurydzy, sałatka ziemniaczana, pieczone warzywa. Na deser podaje się różnego typu soki: jabłkowe, wiśniowe, dyniowe lub popularne w tym okresie bakaliowe serniki.

Anna Jastrzębska ILOE

 

Dodaj komentarz