Dlaczego ja i dlaczego fotografia?

Fotografia. Dostępna dla każdego, bez wyjątku. Często wymieniana w odpowiedzi  na pytania o zainteresowania czy hobby. Każdy z nas w mniejszym, lub w większym stopniu miał z nią do czynienia.  Do zrobienia jakiegoś zdjęcia wystarczy prosty, zwykły, chociażby wbudowany w telefon komórkowy, aparat. Fotografia jednak nie zależy wcale od wykonywanego ją sprzętu, ale od własnych zdolności autora – jego wyobraźni, twórczości, kreatywności i tego tajemniczego „coś” co każdy profesjonalny fotograf posiada. To „coś” to tajemnica, której nikt nie potrafi zbytnio rozgryźć. Trzeba wiedzieć i czuć, co jest godne uchwycenia w kadrze , z jakim światłem, z jakim nachyleniem, w jakiej perspektywie. Każdy, kto interesuje lub zajmuje się fotografią na poważnie i ma z nią więcej wspólnego, powinien rozumieć „co w trawie piszczy”. Ten i kolejne moje artykuły o tej tematyce będą zarówno dla amatorów jak i pasjonatów fotografii w stopniu zaawansowanym.

Dlaczego ja i dlaczego fotografia? Fotografią praktyczną zajmuję się od dziewięciu lat, wciąż na poziomie amatorskim. Posiadam tylko zwykłe 3 aparaty cyfrowe – nic specjalnego. Od dłuższego czasu staram się o zakup lustrzanki, żeby móc swoją pasję rozwijać. W przyszłości poważnie planuję otworzyć własny zakład fotograficzny lub po prostu działać w tym zawodzie. Najwięcej czasu poświęcam fotografii okolicznościowej, krajobrazowej, przyrodniczej, użytkowej i artystycznej. Postanowiłem, że swoim zainteresowaniem podzielę się z innymi w ramach  gazetki „Echo Trójki”.

W jej kolejnych wydaniach będę starał się przybliżyć Wam szerokie znaczenie pojęcia „fotografia” – nie tylko suchą teorię, ale też moje własne zdjęcia, na których przykładzie będę opisywał poszczególne elementy dobrej fotografii. Będę starał się pokazać w obrazie to, co jest błędne, a co poprawne. To, co warto zostawić, a co wyrzucić. To co warto uchwycić, a co pominąć. Będziemy omawiać różne dziedziny tego zajęcia: poczynając od mechanizmu fotografowania, aż po retusz i profesjonalną obróbkę zdjęć. Jeśli będę potrafił, będę też starał się odpowiadać na Wasze pytania, które możecie zadawać, pisząc na adres e-mail: dawidn112@gmail.com. Dział ten chcę też tworzyć z Wami – zainteresowanymi tematem czytelnikami. Możecie też przysyłać mi  własnego autorstwa zdjęcia, które wykorzystam do omówienia w kolejnych numerach gazetki.

                                                                                                               Dawid Nowakowski, klasa I TI

G261

Dodaj komentarz