Dzień Dziecka za granicą

1 czerwca to dzień, na który czeka cały rok każde dziecko. Jest on przepełniony grami, zabawami – to także szansa dla maluchów na uzyskanie upominku czy wymówka do przejedzenia się słodkościami. To radosne święto, które wywołuje uśmiech na twarzach nie tylko naszych najmłodszych, celebrowane jest nie tylko w Polsce. Na świecie również jest ono mocno spopularyzowane, lecz może różnić się datą czy zwyczajami. Przyjrzyjmy się jak w niektórych państwach świętowany jest Dzień Dziecka.

W Japonii tę uroczystość obchodzimy nawet dwa razy w roku. Związana jest z podziałem na płeć- dziewczynki świętują 3 marca, natomiast chłopcy 5 maja. Wynika to z japońskiej tradycji, pochodzącej aż z VIII w. Z okazji tego wydarzenia domy dekorowane są kwiatami śliwy oraz ozdobami w kształcie karpia. Dziewczęta spędzają ten dzień na festiwalu lalek, przygotowując się na teatrzyki lub wystawy oraz przebierając swoje kukiełki w kolorowe stroje. Chłopcy dla odmiany udają się ze swoimi ojcami na festiwal samurajów. Tworzą oni nawet swoje własne hełmy.

W Indiach to święto to data urodzin pierwszego premiera Indii, który ustanowił Dzień Dziecka, czyli Jawaharlal Nehru. W ramach celebracji dzieci nie muszą przychodzić do szkoły w mundurku, lecz w kolorowych codziennych strojach. Często do ich ubrań przypinane są róże, które maluchy mogą komuś podarować. Jest to ważna i wartościowa uroczystość, gdyż w tym państwie nadal pojawia się problem wykorzystywania dzieci do ciężkiej ponad ich siły pracy.

Do ciekawych tradycji możemy również zaliczyć ,,białą niedzielę” w Oceanii, gdzie dzieci przebrane na biało udają się ze swoimi opiekunami do kościoła. W Nowej Zelandii święto to oparte jest na lokalnym Maori, który strzegł skarbów – celem tego dnia jest świętowanie pokoju i miłości. Dzień Dziecka w Paragwaju upamiętnia 3500 dzieci, które zginęły walcząc w obronie kraju przeciwko 20000 żołnierzy okupujących to państwo.

Jak możemy zaobserwować, obchody święta wszystkich dzieci mogą znacząco się różnić w zależności od miejsca na kuli ziemskiej. Nie umniejsza to ich kreatywności, a wręcz przeciwnie. Świadczy to jedynie o tym, iż każdy skrawek globu jest unikatowy i kultywowane tradycje są oryginalne dla poszczególnych państw.

Maja Falba klasa III LL