1 czerwca to dzień, na który czeka cały rok każde dziecko. Jest on przepełniony grami, zabawami – to także szansa dla maluchów na uzyskanie upominku czy wymówka do przejedzenia się słodkościami. To radosne święto, które wywołuje uśmiech na twarzach nie tylko naszych najmłodszych, celebrowane jest nie tylko w Polsce. Na świecie również jest ono mocno spopularyzowane, lecz może różnić się datą czy zwyczajami. Przyjrzyjmy się jak w niektórych państwach świętowany jest Dzień Dziecka.
W Japonii tę uroczystość obchodzimy nawet dwa razy w roku. Związana jest z podziałem na płeć- dziewczynki świętują 3 marca, natomiast chłopcy 5 maja. Wynika to z japońskiej tradycji, pochodzącej aż z VIII w. Z okazji tego wydarzenia domy dekorowane są kwiatami śliwy oraz ozdobami w kształcie karpia. Dziewczęta spędzają ten dzień na festiwalu lalek, przygotowując się na teatrzyki lub wystawy oraz przebierając swoje kukiełki w kolorowe stroje. Chłopcy dla odmiany udają się ze swoimi ojcami na festiwal samurajów. Tworzą oni nawet swoje własne hełmy.
We Francji oraz we Włoszech Dzień Dziecka, lecz również Dzień Rodziny obchodzony jest 6 stycznia. Najmłodsze pokolenia podczas tego święta siadają z rodzicami do uroczystej kolacji. Po zjedzonym posiłku otwierają prezenty oraz ciasteczka z wróżbami. Dzieci zakładają też na głowy papierowe korony.
W Indiach to święto to data urodzin pierwszego premiera Indii, który ustanowił Dzień Dziecka, czyli Jawaharlal Nehru. W ramach celebracji dzieci nie muszą przychodzić do szkoły w mundurku, lecz w kolorowych codziennych strojach. Często do ich ubrań przypinane są róże, które maluchy mogą komuś podarować. Jest to ważna i wartościowa uroczystość, gdyż w tym państwie nadal pojawia się problem wykorzystywania dzieci do ciężkiej ponad ich siły pracy.
Do ciekawych tradycji możemy również zaliczyć ,,białą niedzielę” w Oceanii, gdzie dzieci przebrane na biało udają się ze swoimi opiekunami do kościoła. W Nowej Zelandii święto to oparte jest na lokalnym Maori, który strzegł skarbów – celem tego dnia jest świętowanie pokoju i miłości. Dzień Dziecka w Paragwaju upamiętnia 3500 dzieci, które zginęły walcząc w obronie kraju przeciwko 20000 żołnierzy okupujących to państwo.
Jak możemy zaobserwować, obchody święta wszystkich dzieci mogą znacząco się różnić w zależności od miejsca na kuli ziemskiej. Nie umniejsza to ich kreatywności, a wręcz przeciwnie. Świadczy to jedynie o tym, iż każdy skrawek globu jest unikatowy i kultywowane tradycje są oryginalne dla poszczególnych państw.
Maja Falba klasa III LL