Paryskie marzenie

Z okazji osiemnastych urodzin miałem szansę zwiedzić Paryż, nazywany przez wielu stolicą mody. Po trzech (prawie czterech) dniach pobytu, mogę z całego serca polecić ten kierunek turystyczny. Warto zobaczyć to cudowne miasto, poczuć jego klimat.

Na samym początku urzekła mnie czystość miasta, którą można było dostrzec już na lotnisku.

Jednak tym, co zrobiło na mnie największe wrażenie, były zabytki. Dech w piersiach zatykały “perełki architektury” zarówno z czasów przeszłych, jak i współczesnych.

Pierwszym obiektem, który podziwiałem, była Wieża Eiffla. Jeśli wybierasz się do Paryża, to koniecznie musisz zobaczyć ten znany na całym świecie zabytek. Aby dostać się na sam szczyt trzeba pokonać 704 stopnie. Jest też opcja wjazdu windą.

Wieżę Eiffla najlepiej  zobaczyć nocą. To właśnie wtedy jest oświetlana i wygląda , imponująco. Dodatkowo kiedy wybije równa godzina np. 22:00 , wieża zaczyna migotać.

Kolejnym miejscem na liście  jest Łuk Triumfalny. Został on zbudowany na cześć wygranych przez Napoleona bitew. Na wewnętrznych ścianach znajdują się daty, miejsca stoczonych bitew oraz nazwiska poległych generałów. Można się natknąć na kilka polskich nazwisk , które zostały zapisane francuską fonetyką .

 

 Luwr – trzecia atrakcja w tym zestawieniu , którą koniecznie trzeba zwiedzić. Luwr znany ze szklanych piramid jest domem wielu znanych dzieł sztuki. To właśnie tutaj znajduje się muzeum liczące łącznie 35 tyś. dzieł. Obowiązkowym obrazem do zobaczenia jest Mona Lisa. Nie jest łatwo się do niej dostać ze względu na tłumy turystów.

 

Katedra Notre-Dame to cudo architektury, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Ta XV-wieczna budowla w stylu gotyckim była oblegana przez turystów z całego świata do czasu poniedziałku 15 kwietnia 2019 r. Tego dnia katedra została pochłonięta przez ogień na skutek awarii elektrycznej. Obecnie można ją zwiedzać wyłącznie z zewnątrz.

 

Wymieniłem tylko najważniejsze zabytki. Pamiętajcie, że w tym mieście jest jeszcze wiele miejsc, które warto zobaczyć. Nie tylko budowle, muzea czynią je wyjątkowym. Pojedź i poczuj jego magiczną atmosferę.

 Mikołaj Deptuła III LL

Dodaj komentarz