Jak uniknąć zagrożeń wakacyjnych?

Witajcie kochani! Zbliżają się wakacje – czas odpoczynku, długo wyczekiwanych podróży, niezapomnianych przygód. Jednak musimy pomyśleć również o tym, że podczas naszego wypoczynku czeka na nas również wiele zagrożeń, które mogą przez chwilę nieuwagi lub lekkomyślność zepsuć nasz wypoczynek, ale również wpłynąć na utratę naszego zdrowia. Musimy być ostrożni, w każdej sytuacji, ponieważ w większości przypadków jesteśmy w stanie uniknąć niebezpieczeństw, które są związane z wakacyjnym relaksem.

1.Ukąszenia i użądlenia. Latem jesteśmy narażeni na ukąszenia komarów, kleszczy, a także szerszeni, pszczół i os. Możemy się przed nimi chronić zachowując środki ostrożności – należy smarować się środkami odstraszającymi owady, można stosować opaski i plastry, olejki eteryczne. Nie wolno zostawiać słodkich napojów czy batoników bez przykrycia.

2.Nad wodą i w górach. Gdy wybieramy się nad wodę, musimy pamiętać, że kąpiel jest dozwolona wyłącznie w miejscach wyznaczonych, w których mamy potwierdzenie obecności ratowników. Nie wybierajmy się na kąpieliska nie strzeżone. Natomiast gdy wybieramy się na górskie wędrówki, pamiętajmy o chodzeniu wyłącznie po wyznaczonych szlakach, najlepiej z przewodnikiem.

3.Miejscowe zwyczaje. Gdy wybieramy się do regionu, państwa lub innej okolicy wyróżniającej się charakterystyczną kulturą czy zwyczajami musimy pamiętać, żeby wcześniej zapoznać się z tymi regułami i ich przestrzegać, aby nikogo nie urazić swoim zachowaniem i wykazać się szacunkiem wobec innych osób.

4.Imprezy i nieznajomi.Gdy podczas pobytu w miejscu, do którego przyjechałeś na wakacje, postanowisz wybrać się na jakiś event lub imprezę nigdy, nie wchodź sam. Samotne osoby są bardziej narażone na zainteresowanie potencjalnych przestępców. Musisz również pamiętać, że nie wolno ufać nieznajomym, więc nawet jeśli zdarzy Ci się poznać kogoś, pod żadnym pozorem nie podawaj mu szczegółowych informacji na swój temat.

5.Narkotyki. Narkotyki tak samo jak inne środki odurzające wywołują negatywne działania na nasze zdrowie, ale również psychikę. Dostępność takich substancji jest bardzo duża, zwłaszcza podczas wyjazdów wakacyjnych. Dlatego pamiętajmy, że nie istnieje bezpieczne branie narkotyków.

6.Uwaga na kradzieże. Staraj się nie nosić przy sobie dużej sumy pieniędzy. Wskazane jest noszenie drobnych sum. Unikaj pokazywania zawartości swojego portfela w miejscach publicznych oraz pamiętaj, aby nie nosić portfela jak również telefonu i innych kosztowności w tylnych kieszeniach spodni.

7.Cyberprzemoc. Duża ilość wolnego czasu podczas wakacji zwiększa ilość przestępstw popełnianych za pośrednictwem internetu, dlatego musimy pamiętać, że internet nie zapewnia nam całkowitej anonimowości i musimy liczyć się z każdym wpisem, który umieszczamy w internecie. Jeśli to my jesteśmy świadkami lub pokrzywdzonymi za pośrednictwem przestępstw internetowych, pamiętajmy że sprawcom należy się kara i możemy zwrócić się z prośbą o pomoc np. na policję.

Aleksandra Zawadzka, klasa II LOI

Dodaj komentarz