Systematyczność – klucz do sukcesu

Wbrew pozorom 2 godziny intensywnej nauki raz w tygodniu będą mniej skuteczne niż 15-20 minut codziennego, systematycznego przyswajania wiedzy. Języki obce, stają się czymś niezbędnym w naszym życiu. Z czego korzystać i jakie metody nauki  języka obcego wybrać? Podpowiadam!

Shadowing

Metoda polega na powtarzaniu kwestii za aktorem, mówcą czy ulubionym komikiem. Na początku znajdź materiał wideo/audio najlepiej z transkrypcja (seriale z napisami) ,odsłuchaj materiał co najmniej raz ,odtwórz po raz kolejny tym razem mówiąc poszczególne kwestie wraz z aktorami (niech wasze głosy „nakładają się”). Dzięki tej metodzie osłuchujemy się z naturalnym głosem native speakerów, jednocześnie powtarzając poprawne zdania w sposób, w jaki powinny być wypowiadane (intonacja).

FISZKI ELEKTRONICZNE – nauka słówek

Dlaczego warto ich używać? Przykłady zastosowania słówek w zdaniach pokazują nam również konstrukcje gramatyczne. Dają nam dostęp do statystyk, co pozwala monitorować postępy w nauce. Widzisz, jak dużo się już nauczyłeś i Twoja motywacja wzrasta! Dzięki dostępności na urządzeniach mobilnych mamy je zawsze przy sobie.

Przydatne programy do nauki języków

LYRICS TRAINING – zabawa z piosenkami., połączenie przyjemnego z pożytecznym. Metoda polega na uzupełnianiu luk w tekstach obcojęzycznych piosenek. Możemy wybrać utwór, język oraz poziom trudności.

DUOLINGO – to coś w rodzaju quizu, w którym uczymy się słówek, wyrażeń czy też gramatyki. Dodatkowo mamy możliwość konkurowania ze swoimi znajomymi w rankingach.

iTALKI, INTERPALS – strony, na których spotykają się ludzie z całego świata, chcący uczyć się (lub nauczać) języków obcych. Możemy odnaleźć na nich kogoś, z kim będziemy rozmawiać w dowolnym języku.

Jestem fascynatką języków obcych. W przyszłości chciałabym powrócić do nauki języka włoskiego, kontynuować przygodę z niemieckim i rozpocząć pracę z hiszpańskim bądź francuskim. Mam nadzieję, że przeczytanie artykułu uświadomi Wam, że nauka języków nie jest żmudna i nudna. Poznawanie ich to świetna zabawa, która daje niesamowitą satysfakcję, a Ty masz potencjał, żeby się nauczyć. Musisz tylko znaleźć swój sposób!

  • Ściana miłości we Francji – znajdują się na niej słowa „Kocham Cię” w każdym języku świata.

Magda Szymanik, klasa I LOL

Dodaj komentarz