Tajemniczy twórca murali

Tajemniczy twórca murali

Banksy to tajemniczy twórca murali, artysta prowokator, którego twarzy nikt nigdy nie widział. Gazety spekulują na temat jego prawdziwej tożsamości. Według  „The Guardian” jest to Robert Banks, a wedle „The Mail on Sunday” to Robin Gunningham. Prawdopodobnie pochodzi z Bristolu i urodził się w 1074r. Jego prace pojawiają się zarówno na ulicach Londynu jak i w innych miejscach na świecie.

Oryginalna sztuka uliczna Banksy’ego jest połączeniem ze sobą graffiti i techniki szablonowej. Jego przesłania są najczęściej humorystyczne lub związane z polityką, a ich umiejscowienie jest często bardzo ryzykowne i prowokujące.

Prace Banksy’ego często są związane z miejscem ich wykonania, a ich ogólny przekaz jest antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny. W dziełach pojawiają się policjanci, żołnierze, dzieci i osoby starsze oraz zwierzęta. Oprócz obrazów tworzy także naklejki oraz rzeźby np. „zamordowana budka telefoniczna”.  Banksy wydał także kilka albumów ze zdjęciami, zarówno swoich prac na murach w różnych częściach świata, jak i obrazów oraz prezentacji.

Postać Banksy’ego budzi wiele kontrowersji. Peter Gibson, przedstawiciel organizacji Keep Britain Tidy, dbającej o czystość w Wielkiej Brytanii, uważa artystę za zwykłego wandala. Spekulowano również o jego współpracy z licznymi korporacjami, co sprawiło, że uznawano  go za osobę, która poddała się kapitalizmowi, co byłoby sprzeczne z przesłaniem jego prac.

Wszystkich zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z publikacjami Banksy’ego oraz z poświęconą mu książką „Banksy. Nie ma jak w domu”.

Joanna Rojek, klasa I LOE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.