Banksy to tajemniczy twórca murali, artysta prowokator, którego twarzy nikt nigdy nie widział. Gazety spekulują na temat jego prawdziwej tożsamości. Według „The Guardian” jest to Robert Banks, a wedle „The Mail on Sunday” to Robin Gunningham. Prawdopodobnie pochodzi z Bristolu i urodził się w 1074r. Jego prace pojawiają się zarówno na ulicach Londynu jak i w innych miejscach na świecie.
Oryginalna sztuka uliczna Banksy’ego jest połączeniem ze sobą graffiti i techniki szablonowej. Jego przesłania są najczęściej humorystyczne lub związane z polityką, a ich umiejscowienie jest często bardzo ryzykowne i prowokujące.
Prace Banksy’ego często są związane z miejscem ich wykonania, a ich ogólny przekaz jest antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny. W dziełach pojawiają się policjanci, żołnierze, dzieci i osoby starsze oraz zwierzęta. Oprócz obrazów tworzy także naklejki oraz rzeźby np. „zamordowana budka telefoniczna”. Banksy wydał także kilka albumów ze zdjęciami, zarówno swoich prac na murach w różnych częściach świata, jak i obrazów oraz prezentacji.
Postać Banksy’ego budzi wiele kontrowersji. Peter Gibson, przedstawiciel organizacji Keep Britain Tidy, dbającej o czystość w Wielkiej Brytanii, uważa artystę za zwykłego wandala. Spekulowano również o jego współpracy z licznymi korporacjami, co sprawiło, że uznawano go za osobę, która poddała się kapitalizmowi, co byłoby sprzeczne z przesłaniem jego prac.
Wszystkich zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z publikacjami Banksy’ego oraz z poświęconą mu książką „Banksy. Nie ma jak w domu”.
Joanna Rojek, klasa I LOE