Wspierajmy Fair Trade !

 

Być może widziałeś gdzieś ten znak, a może nawet wiesz co oznacza? Tak? To świetnie! Nie? Spokojnie, już wszystko wyjaśniam. To jeden ze znaków certyfikacyjnych umieszczanych na opakowaniach produktów Fair Trade. Fair Trade natomiast (lub bardziej po polsku – Sprawiedliwy Handel) to ruch, w którym działają osoby dążące do zapewnienia ubogim rolnikom z krajów globalnego Południa godziwego wynagrodzenia, odpowiednich warunków pracy oraz szacunku i uczciwości w relacjach handlowych. Pracują również nad zachęceniem konsumentów do wybierania artykułów produkowanych w sposób etyczny. Dużą popularnością cieszy się on w Wielkiej Brytanii, Holandii czy krajach skandynawskich.

Ale po co to wszystko?

Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego, że kawa, herbata, kakao czy niektóre owoce, a więc produkty, bez których często nie wyobrażamy sobie naszych kuchni, w wielu przypadkach są pozyskiwane w fatalnych warunkach. Nie zwraca się uwagi na to, że pracownik, a przede wszystkim człowiek, posiada swoje prawa. Ludzi zmusza się do wielogodzinnej ciężkiej pracy, za niewielką zapłatę i nierzadko wykorzystuje się dzieci. To nie pomaga w rozwoju gospodarczym krajów Południa, a wręcz przeciwnie – szerzy się bieda, nie ma szans na wzrost wykształcenia wśród ludności czy poprawę jakości opieki medycznej.

W takim razie – jak mogę pomóc?

Przede wszystkim zachęcam Cię do sięgania po produkty z certyfikatem Fairtrade (najłatwiej będzie dostać je w Internecie, ale kilka dobrze nam znanych sklepów m.in. Tesco, Marks&Spencer mają takie produkty w swojej ofercie). Jeśli uważasz, że idea Sprawiedliwego Handlu jest warta uwagi, sięgnij po więcej informacji. Znajdziesz je na stronie Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” czy Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu. Są to organizacje, które w Polsce zajmują się propagowaniem ruchu m.in. przez prowadzenie kampanii „Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu” (odpowiednik popularnej w wielu krajach „Fair Trade Towns”). Obejmuje ona miasta, szkoły, miejsca pracy i wspólnoty religijne. W jej ramach instytucje te mogą udowodnić, że są przyjazne inicjatywie i uzyskać specjalny tytuł. Opowiedz również o Fair Trade swoim znajomym, rodzinie.

Jakie będą skutki?

Przede wszystkim przyczynimy się do poprawy sytuacji gospodarczej w krajach globalnego Południa. Jak wyżej wspomniałam, nie jest ona najlepsza. Myślę, że naprawdę warto się zaangażować, a zbliżający się czas Świąt to idealna okazja do zmian, które nie tylko będą czymś dobrym z moralnego punktu widzenia, ale także na pewno wyjdą nam na zdrowie (produkty Fairtrade to często produkty ekologiczne, mają krótsze i lepsze składy). Im większe nasze zainteresowanie, tym również większa świadomość społeczeństwa i łatwiejszy dostęp do certyfikowanych produktów. Wspieranie Fair Trade jest więc decyzją, która przyniesie pozytywne skutki na wielu płaszczyznach.

Małgorzata Abramczyk,klasa 1LOL

Dodaj komentarz